Nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego Dominika Chorosińska. Fot. PAP/Paweł Supernak
Nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego Dominika Chorosińska. Fot. PAP/Paweł Supernak

Kim są nowi ministrowie? Nazwisko Chorosińska budzi ogromne emocje

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 157
Kto jest kim w nowym gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego, nazywanym przez media „rządem dwutygodniowym”? Dość powiedzieć, że ministrem kultury i dziedzictwa narodowego została Dominika Chorosińska, którą widzowie TVP kojarzą z serialu „M jak miłość”.

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Nazywają go "rządem dwutygodniowym"

Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł w poniedziałek po południu Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów; powołał także nowy rząd. Przypomnijmy, że skład nowej Rady Ministrów różni się od poprzedniego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Kilku dotychczasowych ministrów zachowało swoje stanowiska. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w składzie nowego rządu ponad połowę będą stanowiły kobiety.


Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego

Wśród gorących nazwisk jest Dominika Chorosińska, poseł na Sejm i minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Chorosińska przez kilka lat była związana z telewizją. Współpracowała z TV Republika, wiosną 2016 roku zaczęła współprowadzić weekendowe wydania porannego programu „Polska na dzień dobry”. Jesienią 2017 roku na krótko dołączyła do grona gospodarzy „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra” w TVP Info. Prowadziła też program „Moda na rodzinę” w TVP ABC, w 2007 roku wzięła udział w pierwszej edycji show „Jak oni śpiewają” w Polsacie.

Widzowie TVP kojarzą ją najbardziej z serialu „M jak miłość” (gdzie w latach 2002-2009 wcielała się w Ewę, kochankę Krzysztofa Zduńskiego i grała u boku swojego męża Michała Chorosińskiego). Dominika (dawniej Figurska) przez jakiś czas była na głównej stronie plotkarskich serwisów, stając się bohaterką skandalu obyczajowego. Ostatecznie wróciła na łono rodziny i razem z mężem wychowuje sześcioro dzieci.

Oprócz „M jak miłość” , grała też w takich serialach, jak: „Barwy szczęścia”, „Pierwsza miłość”, „Gorący temat”, „Prawo Agaty”. Ma również na koncie role filmowe, m.in. w „Smoleńsku”, „Procederze” i „W dół kolorowym wzgórzem”.

Dominika Figurska Chorosińska porzuciła aktorstwo i zajęła się polityką. W 2019 roku po raz pierwszy została wybrana na posła.

Wykazała się jednak sporą niewiedzą na temat elementarnych zasad funkcjonowania państwa goszcząc w Radio Zet. 

Dziennikarze wytykają jej również głośne zachowanie w Sejmie, m.in. krzyki i walenie ręką w pulpit.

Alvin Piotr Gajadhur został ministrem infrastruktury

Nową osobą w rządzie jest również Alvin Piotr Gajadhur. To doktor nauk chemicznych, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego w latach 2002–2016, Główny Inspektor Transportu Drogowego od 2017 (pełniący obowiązki szefa GITD w latach 2016–2017). Obecnie został ministrem infrastruktury.


Nowa rodziny i polityki społecznej to Dorota Bojemska

Z kolei nowa minister rodziny i polityki społecznej, Dorota Bojemska, jest członkiem Krajowej Rady Związku Dużych Rodzin 3+. Jest również rzeczniczką i inicjatorką szerokiej współpracy z organizacjami pozarządowymi w celu podniesienia roli rodziny w świadomości państwa i społeczności lokalnej.

Od daty utworzenia Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej 15 grudnia 2019 jest jej członkiem, a także sprawuje rolę przewodniczącej.

Ewa Krajewska - minister zdrowia w trzecim rządzie Mateusza Morawieckiego

Stanowisko ministra zdrowia w trzecim rządzie Mateusz Morawieckiego objęła Ewa Krajewska - obecnie Główny Inspektor Farmaceutyczny. Minister Krajewska jest absolwentką farmacji, a od 2015 r. - specjalistką farmacji szpitalnej. Wcześniej była związana z Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia. W tym resorcie jako Zastępca Dyrektora Departamentu koordynowała pracę Wydziału Dostępności i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych w okresie pandemii COVID-19.

Stare nazwiska w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego

Nowy rząd to również kilka starych, dobrze znanych nazwisk. Choć niekiedy na nowych stanowiskach. Wiadomo już, że na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostał jednak Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg będzie szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resortem rodziny i polityki społecznej, którego praca wcześniej koordynowała, pokieruje działaczka społeczna Dorota Bojemska. Od 2019 była ona przewodniczącą Rady Rodziny przy MRiPS.

Z kolei Szymon Szynkowski vel Sęk, który odpowiadał dotąd za resort ds. Unii Europejskiej, stanie na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ministerstwem sportu i turystyki pokieruje Danuta Dmowska-Andrzejuk. To polska szpadzistka, mistrzyni świata i Europy. W latach 2019–2020 była ministrem w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Szefem MSWiA będzie Paweł Szefernaker, wcześniejszy wiceminister.

Trzeci rząd Mateusza Morawieckiego - pełny skład

Oto pełny skład nowego rządu:

 • Premier - Mateusz Morawiecki;
 • Minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak;
 • Minister sprawiedliwości - Marcin Warchoł;
 • Minister spraw zagranicznych - Szymon Szynkowski vel Sęk;
 • Minister spraw wewnętrznych i administracji - Paweł Szefernaker;
 • Minister finansów - Andrzej Kosztowniak;
 • Minister aktywów państwowych - Marzena Małek;
 • Minister sportu i turystyki - Danuta Dmowska-Andrzejuk;
 • Minister zdrowia - Ewa Krajewska;
 • Minister infrastruktury - Alvin Piotr Gajadhur;
 • Minister rozwoju i technologii - Marlena Maląg;
 • Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Anna Gembicka;
 • Minister klimatu i środowiska - Anna Łukaszewska-Trzeciakowska;
 • Minister funduszy i polityki regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak;
 • Minister rodziny i polityki społecznej - Dorota Bojemska;
 • Minister edukacji i nauki - Krzysztof Szczucki;
 • Minister - szef KPRM - Izabela Antos;
 • Członek Rady Ministrów - Jacek Ozdoba.

 KW

 Źródło zdjęcia: Nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego Dominika Chorosińska. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka