fot. Screenshot/Facebook
fot. Screenshot/Facebook

Morawiecki uderza w Hołownię: Zamiast realnej pracy mamy popcorn, show i igrzyska

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 229
Premier Mateusz Morawiecki opublikował w mediach społecznościowych filmik, na temat "kilku ważnych spraw, które… czekają". Szef rządu zarzucił marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni, że robi show, a nie zajmuje procedowaniem projektów ustaw, które zgłosiło PiS. Chodzi o projekty dotyczące przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii.

Morawiecki: polityka to nie show

"Zaopatrzcie się w popcorn, bo będzie się działo - zapowiadał marszałek Hołownia" - rozpoczyna swoją wypowiedź Morawiecki. "Po pierwsze, polityka to nie show, a służba Polsce i Polakom. Po drugie, dni mijają, a tu nic się nie dzieje w najważniejszych dla Polaków sprawach. Zero konkretnych pomysłów i odrzucanie gotowych rozwiązań tylko dlatego, że przygotował je nasz rząd" - mówi premier.


Następnie przedstawia projekty ustaw, które "są potrzebne, by Polacy żyli godnie'. To wakacje kredytowe, zerowy VAT na żywność, tarcza energetyczna.

"Te ustawy powinny być przyjęte przez Sejm, ale zamiast  realnej pracy mamy popcorn, show i igrzyska. Czy o to chodzi w polityce?" - pyta na koniec Mateusz Morawiecki.


Rządowe ustawy trafiły do sejmowej zamrażarki

Szef rządu nawiązał tym samym do rozmowy sprzed tygodnia w TVP Info, kiedy mówił, że ma nadzieję, że marszałek Sejmu "nie będzie chciał tylko igrzysk, ale również skłoni się do tego, aby - zgodnie ze swoją obietnicą - wyrzucić zamrażarkę z Sejmu, po prostu przeanalizować i poddać pod głosowanie te ustawy, które skierujemy do Sejmu".

Na uwagę dziennikarki, że słowa Szymona Hołowni, by Polacy zaopatrzyli się w popcorn, ponieważ przypuszcza on, że "będzie się działo", raczej na to nie wskazują, Morawiecki odpowiedział: "raczej nie".

W połowie listopada do Sejmu trafiły rządowe projekty dotyczące wakacji kredytowych, zerowego VAT na żywność i zamrożenia rachunków na energię elektryczną. Dotąd nie trafiły one pod obrady Sejmu, a w przypadku wakacji kredytowych czy tarczy energetycznej, posłowie KO-TD przygotowali własne projekty. W pierwszym przypadku Projekt Polski 2050 ogranicza dostępność  wakacji kredytowych z miliona osób uprawnionych do grupy ok. 50-60 tys. osób. W drugim przypadku, w projekcie nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii znalazły się kontrowersyjne przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka