Zdjęcie: Materiały prasowe KGHM
Zdjęcie: Materiały prasowe KGHM

Dziś najważniejsze święto górników – Barbórka

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
4 grudnia przypada Barbórka – święto zawodowe, ale również rodzinne i religijne, obchodzone w regionach górniczych. Mimo że samo święto wypada w tym roku w poniedziałek, to obchody trwają już od piątku. W jaki sposób świętuje się ten dzień?

Święta Barbara to patronka trudnej pracy, z którą od zawsze kojarzy się praca górników. Jednak nie tylko oni obchodzą to święto, podczas tradycyjnych karczm piwnych spotkać można również inżynierów i innych pracowników sektora wydobywczego. W piątek obchody Barbórki rozpoczęto między innymi w KGHM, gdzie w ten dzień odbyła się Centralna Akademia Barbórkowa – uroczystość, podczas której wyróżniono 60 osób. Przyznano odznaczenia państwowe: Medal Złoty za Długoletnią Służbę oraz Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, Honorowe Szpady Górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika oraz wręczono pamiątkowe kordziki jubileuszowe.

Obchody święta patronki górników

W piątek miał miejsce tak zwany pochód Lisa Majora, przemarsz młodych górników zakończony tradycyjną ceremonią skoku przez skórę, który symbolizuje przyjęcie młodych górników do braci górniczej. 4 grudnia przypada dzień imienin patronki górników – św. Barbary. Ten dzień tradycyjnie zaczyna się od tak zwanych pobudek, podczas których odświętnie ubrana brać górnicza przy dźwiękach orkiestry rozbrzmiewających od świtu zbiera się na poranną mszę. Po mszy rozpoczynają się pochody z orkiestrami, które podążają ulicami miast, oznajmiając mieszkańcom obchody święta.


W specjalnym przesłaniu na Barbórkę gratulacje i podziękowanie za górniczy trud złożył Prezydent RP Andrzej Duda: – W imieniu rodaków dziękuję za całoroczny wysiłek, który ma wartość strategiczną dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego naszej Ojczyzny, a przede wszystkim dla milionów polskich rodzin, którym zapewnia warunki niezbędne do życia, zwłaszcza w zimowej porze roku. Życzę nam wszystkim, abyśmy mogli jeszcze przez długie lata korzystać z krajowych zasobów, zgodnie z potrzebami naszymi i przyszłych pokoleń.

– Nie wierzmy i nie dajmy się przekonać, że górnictwo to schyłkowa gałąź przemysłu. Górnictwo na całym świecie to znakomity biznes, który generuje wysokie stopy zwrotu, rozwija się, w którym ludzie zarabiają godne pieniądze. Bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne naszego kraju to jest w dużej mierze także zasługa KGHM - to jest Wasza zasługa Koleżanki i Koledzy Górnicy – za to nasz kraj powinien i jest Wam wdzięczny. Chciałem Wam podziękować za cały rok, życzyć abyście w pracy każdego dnia odnajdywali satysfakcję, żebyście mieli marzenia zarówno zawodowe i jak i prywatne. Życzę żeby w życiu prywatnym i zawodowym otaczała Was i Wasze rodziny patronka górniczego stanu Św. Barbara. Niech żyje nam górniczy stan! Szczęść Boże! – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura