Znicze w centrum Andrychowa. Fot. PAP/Art Service
Znicze w centrum Andrychowa. Fot. PAP/Art Service

Gorąco na komendzie w Andrychowie. Czterech policjantów ma poważne problemy

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec czterech policjantów z Andrychowa w związku z prowadzoną akcją poszukiwawczą 14-letniej Natalii. Według komendanta „istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do uchybień proceduralnych”.

Postępowanie dyscyplinarne wobec czterech andrychowskich policjantów

W opublikowanym we wtorek oświadczeniu małopolskiej policji napisano, że "podczas drobiazgowej analizy tych działań, w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających zauważono jednakże, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do uchybień proceduralnych".

"W związku z tym, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec czterech andrychowskich policjantów" - głosi oświadczenie małopolskiej policji.

Jak podkreślono, wszelkie okoliczności w tej sprawie są również przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie.


Nie żyje 14-latka z Andrychowa. Liczne kontrole policyjne

Według komunikatu, w związku ze zdarzeniami, które miały miejsce 28 listopada br. w Andrychowie i prowadzoną sprawą poszukiwawczą za 14-latką, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie zlecił wydziałowi kontroli KWP w Krakowie przeprowadzenie czynności kontrolnych w zakresie prawidłowości wszystkich podjętych przez andrychowskich policjantów działań. Równolegle czynności wyjaśniające rozpoczęło Biuro Kontroli KGP.

"Czynności te prowadzone były w bardzo szerokim zakresie obejmując m.in. analizę zabezpieczonych monitoringów, odtworzenie wszystkich rozmów telefonicznych prowadzonych w tej sprawie, materiały wytworzone przez policjantów ze zdarzenia, jak również prawidłowość wydawanych i realizowanych poleceń oraz proces podejmowania decyzji" - przekazała policja.


Według niej w toku czynności wyjaśniających, kontrolerzy potwierdzili wykonanie szeregu działań przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Andrychowie. Były to m.in. sprawdzenia szpitali, rozesłanie informacji do jednostek ościennych o poszukiwaniu oraz kontakt z lokalnym przewoźnikiem autobusowym (gdyż pewne informacje wskazywały że 14-latka jednak wsiadła do autobusu i znajduje się poza obszarem Andrychowa), sprawdzeń w bazach danych. Policjanci sporządzili również wniosek do KWP w Krakowie o zlokalizowanie numeru telefonu dziewczynki.

Jak wskazano, podjęto również decyzję o wcześniejszym "ściągnięciu" do służby przewodnika z psem tropiącym (policjant miał zacząć pracę dopiero po południu). W ramach czynności poszukiwawczych sporządzono również komunikat który został rozesłany do mediów oraz zamieszczony na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Policja z Małopolski wyjaśnia, czemu milczała

"Niezabieranie głosu w dyskusji medialnej, jak i społecznej przez małopolską Policję w ciągu ostatnich dni spowodowane było koniecznością zakończenia czynności kontrolnych i uzyskaniem możliwości przedstawienia naszego stanowiska" - zaznaczono w komunikacie.

Policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu 14-latki z Andrychowa (woj. małopolskie) 28 listopada. Dziewczynka miała jechać do pobliskich Kęt. Rano zatelefonowała do ojca, że źle się czuje i nie wie, gdzie jest. Rodzic zgłosił sprawę policji, jednak czekał w komisariacie godzinę zanim podjęto działania. Dziecko zostało znalezione ok. 500 m od komisariatu. Przewiezione do szpitala, mimo akcji ratowniczej zmarło. Jednym z wątków śledztwa jest zbadanie przez prokuratora prawidłowości prowadzonych przez policję działań poszukiwawczych.

KW

Źródło zdjęcia: Znicze w centrum Andrychowa. Fot. PAP/Art Service 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo