PAP
PAP

Kłopoty ks. Rydzyka. Jego uczelnia zwróci ogromne pieniądze?

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Ksiądz Tadeusz Rydzyk może mieć poważne kłopoty. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz chce, żeby Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oddała dotacje na utworzenie jednego z kierunków. Rektor uczelni zapewnia jednak, że pieniądze zostały przyznane zgodnie z prawem.

Minister chce zwrotu pieniędzy od uczelni o. Rydzyka

Minister Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w sobotę na platformie X (d. Twitter), że Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu "zwróci dofinansowanie na utworzenie kierunku 'Informatyka medialna'".

- Naruszenie naprawdę kuriozalne - warunkiem koniecznym przyjęcia na studia było zaświadczenie od proboszcza - napisała szefowa MFiPR.

Rektor uczelni odpowiada: Otrzymaliśmy zgodę

PAP zwróciła się z pytaniami w tej sprawie do toruńskiej uczelni prowadzonej przez Prowincję Warszawską Redemptorystów.

- Projekt informatyki medialnej był projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i w ten projekt weszła uczelnia. Otrzymaliśmy zgodę na realizację i został on oceniony bardzo wysoko. Spełniliśmy wszystkie warunki - powiedział PAP o. dr Zdzisław Klafka. Dodał, że "ministerstwo, za czasów ministra Jarosława Gowina, to zaakceptowało".

Jak podał, zaakceptowana została także forma rekrutacji, w której było zaznaczenie, iż kandydaci zobowiązani są do złożenia pisma od proboszcza. Jak powiedział, "nie ma ono charakteru opinii moralnej, z zaznaczeniem, że osoby o innym światopoglądzie będą indywidualne traktowane".


Szkoła miałaby zwrócić 100 tys. złotych

Według niego, chodzi o możliwy zwrot kwoty ponad 100 tys. zł z otrzymanych 400 tys. zł.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, prowadzona przez redemptorystów, została założona w 2001. Założycielem był redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk, założyciel Telewizji Trwam i Radia Maryja. W 2021 r. uzyskała tytuł akademii i od tego momentu nazwa uczelni to Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

MB

Fot. O. Tadeusz Rydzyk. Źródło: PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj56 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo