na zdjęciu: wizualizacja projektu elektrowni jądrowej. źródło: PEJ, Twitter
na zdjęciu: wizualizacja projektu elektrowni jądrowej. źródło: PEJ, Twitter

Elektrownia jądrowa na Pomorzu z nową lokalizacją. Decyzja wywołała burzę

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 93
Pierwsza elektrownia atomowa miała powstać w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo na Pomorzu. Choć sprawa była już "klepnięta", a prace nad realizacją budowy trwają, to do akcji wkroczyła nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, która zapowiedziała zmianę lokalizacji. Kluczową przyczyną jest degradacja środowiska naturalnego.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu będzie mieć inną lokalizację

O możliwej zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej poinformował jako pierwszy "Dziennik Bałtycki". Plan Rutkiewicz wspiera wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, a wśród powodów takiej strategii wymieniają troskę o środowisko naturalne.

Wojewoda pomorska poinformowała w środę, że nowa lokalizacja elektrowni jądrowej mieści się w okolicy Żarnowca w gminie Krokowa – to nowa lokalizacja pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Tym samym Rutkiewicz podważyła wydaną już decyzję środowiskową dla inwestycji w gminie Choczewo. Co więcej, realizacja budowy już wystartowała.


W trakcie konferencji wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna zwracał uwagę na destrukcyjny charakter inwestycji dla środowiska naturalnego.

- Decyzja lokalizacyjna dotyczy najcenniejszego obszaru turystycznego województwa pomorskiego. Tam jest szeroka piaszczysta plaża i kompleksy leśne. Część tego dziedzictwa będzie wykluczona z użytkowania przez turystów i mieszkańców ze względu na oddziaływanie tej inwestycji. Zdajemy sobie sprawę, że atom to jest przyszłość i musimy inwestować ale czy nie warto rozważyć pierwotnej lokalizacji z lat 80. w pobliżu Żarnowca? Tam jest już linia przesyłowa będąca w stanie odebrać tyle energii. Budowanie nowej linii – nie ukrywajmy - to kolejny czynnik degradujący środowisko naturalne – powiedział Leszek Bonna cytowany przez "Dziennik Bałtycki".

Decyzja wojewody pomorskiej wywołała burzę

- Mili Państwo, trzeba to znowu podkreślić: zmiana lokalizacji elektrowni jądrowej - nawet na pobliską - to strata kilku lat i milionów złotych. Już teraz wiemy, że elektrowni jądrowej nie będzie w 2033 roku. Walczymy o 2035. Kolejne przesunięcia to katastrofa. Dlaczego? Ano dlatego, że po roku 2033 zaczyna się w Polsce luka wytwórcza, której pogłębieniem jest już zaplanowane wygaszenie Elektrowni Bełchatów. Jeśli nie uzupełnimy tej luki nowymi mocami - zwłaszcza stabilnym atomem - to możemy pożegnać się z zagranicznymi inwestycjami. Nikt nie zbuduje fabryki w kraju, który nie jest w stanie doposażyć swojej gospodarki w dostatecznie dużo dostatecznie taniej energii. Alternatywą jest dalsze spalanie węgla. Które już teraz jest dewastujące finansowo dla spółek. Po 2030 roku taniej nie będzie - ostrzegł ekspert ds. energetyki Jakub Wiech we wpisie na platformie X.

- Jeśli w tak kluczowym momencie dla rozwoju Polski de facto odsuwamy horyzont budowy elektrowni jądrowej oraz CPK, zamiast zabrać się za rzetelną pracę w kierunku uzyskania niezależności energetycznej oraz podniesienia przepustowości komunikacyjnej, to jesteśmy w głębszej dupie, niż sądziłem - napisał z kolei Marcin Makowski, dziennikarz Wprost.


Elektrownia jądrowa na Pomorzu ma powstać w 2033 roku

Inwestorem i operatorem elektrowni na Pomorzu będzie należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Jak wspomnieliśmy wyżej, PEJ dostała już decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków.

PEJ podpisała też z konsorcjum Westinghouse-Bechtel kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract), który przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących.

Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa ma się rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostać uruchomiony w 2033 r.

na zdjęciu: wizualizacja projektu elektrowni jądrowej. źródło: PEJ, Twitter

SW

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka