Anna Michalska, fot. MSWiA
Anna Michalska, fot. MSWiA

Morawiecki grzmi w obronie rzeczniczki SG. "Tak rząd potraktował kobietę. Wstyd"

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 92
Wczoraj gruchnęła informacja o odwołaniu porucznik Anny Michalskiej z funkcji rzeczniczki Straży Granicznej. Dziś już oficjalnie poinformowano, że jej obowiązki przejmie mjr SG Andrzej Juźwiak, dotychczasowy rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Ta zmiana oburzyła byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

Anna Michalska potwierdziła swoją dymisję

Anna Michalska potwierdziła wczoraj nieoficjalne informacje, że od piątku przestaje pełnić funkcję rzeczniczki prasowej komendanta głównego Straży Granicznej. Podziękowała dziennikarzom za współpracę.

Michalska obowiązki rzeczniczki prasowej KG SG sprawowała od 2021 roku, czyli roku, w którym rozpoczął się kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. W Straży Granicznej Michalska służy od 2006 roku - do 2018 roku w bieszczadzkim oddziale SG, później w komendzie głównej. Od 2007 roku pracowała w służbach prasowych formacji.


Nowy rzecznik Straży Granicznej

W ubiegłym tygodniu powołany został nowy komendant główny SG. Generał brygady SG Robert Bagan, zastąpił gen. dyw. SG Tomasza Pragę, który na czele Straży Granicznej stał od 2018 roku. W piątek rano Straż Graniczna poinformowała w komunikacie, że Komendant Główny SG powołał nowego rzecznika prasowego formacji. Od dziś obowiązki te pełni mjr SG Andrzej Juźwiak, dotychczasowy rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mjr SG Andrzej Juźwiak służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 2004 r., w ówczesnej Placówce Straży Granicznej w Gdańsku Rębiechowie, następnie służył w komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Od 2010 r. był rzecznikiem prasowym Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej, ostatnio w stopniu komandora podporucznika, który w tym oddziale jest odpowiednikiem stopnia majora. Andrzej Juźwiak jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Morawiecki i politycy PiS w obronie Michalskiej

W sprawie Anny Michalskiej nieoczekiwanie zareagował były szef rządu. "Pani Kapitan Anna Michalska jako rzeczniczka prasowa SG rzetelnie informowała opinię publiczną o tym jak ludzie Putina i Łukaszenki destabilizują naszą wschodnią granicę.
Zamiast nagrody - od nowego rządu spotkała ją kara i odwołanie z funkcji. Tak nowy rząd potraktował kobietę, która odważnie pełniła swoją służbę. Wstyd!" - napisał na Facebooku oburzony Mateusz Morawiecki.

Także inni politycy PiS wyrazili ubolewanie z powodu dymisji rzeczniczki SG i dziękują jej za służbę.

"Pani kapitan Anna Michalska brutalnie atakowana,poniżana i lżona słownie przez wielu polityków dzisiejszej większości rządowej, za obronę polskiej granicy państwa. Wyrażamy szacunek dla Pani służby, kompetencji,determinacji i cierpliwości" - napisał poseł Jerzy Polaczek.

"Była twarzą twardej obrony świętej granicy państwa polskiego, dzięki której zachowaliśmy bezpieczeństwo i powagę jako kraj. Wylano na nią za to morze hejtu. Dziękujemy Pani Kapitan" - napisał były wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Niektórym ta dymisja sprawiła radość

Z kolei posłowie rządzącej koalicji cieszą się ze zmiany. Poseł Franek Sterczewski, który aktywnie angażował się w akcje pomocowe dla imigrantów na granicy napisał: "Nareszcie! Anna Michalska, która w ostatnich latach wmawiała nam, że push-backi to tylko "zwrot do linii granicy", nie jest już rzeczniczką Straży Granicznej. To świetna wiadomość! Polskie służby zasługują na godną reprezentację".

"Anna Michalska celowo manipulowała informacjami, kłamała w sprawie zbrodni na pograniczu. Wymiar sprawiedliwości będzie miał pełne ręce roboty" - skomentował Piotr Czaban z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego.

ja

Na zdjęciu Anna Michalska, fot. MSWiA/gov.pl

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka