fot. Gov.pl
fot. Gov.pl

Nowy bat na kierowców. Odcinkowy pomiar prędkości na ważnej autostradzie

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Uwaga kierowcy. Już w najbliższy piątek zostanie uruchomiony nowy odcinkowy pomiar prędkości na autostradowej obwodnicy Poznania. A dokładnie na fragmencie trasy pomiędzy węzłami Poznań Komorniki i Poznań Krzesiny.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości. Kierowcy jeżdżą za szybko

Rzecznik prasowa spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Anna Ciamciak w przesłanym w środę komunikacie wskazała, że system pomiaru prędkości, który ma zostać uruchomiony 2 lutego, jest wprowadzany ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego i ma zapewnić większą płynność przejazdu. Średnio w ciągu doby z autostradowej obwodnicy Poznania korzysta około 90 tys. kierowców.

"Z pomiarów wykonywanych za pomocą wewnętrznych stacji licznikowych wynika, że nawet jedna czwarta pojazdów osobowych poruszających się między węzłami Poznań Komorniki, a Poznań Krzesiny przekracza na tym odcinku dozwoloną prędkość 120 km/h" - wskazała w informacji prasowej.


Zarząd autostrady: Liczymy na poprawę bezpieczeństwa

Cytowany w komunikacie członek zarządu spółki Autostrada Wielkopolska S.A. Sebastian Joachimiak podkreślił, że autostradowa obwodnica Poznania nie została uwzględniona do objęcia systemem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). - Po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, zdecydowaliśmy o samodzielnym sfinansowaniu i instalacji systemu pomiaru. Głęboko wierzymy, że jego funkcjonowanie na koncesyjnym odcinku A2 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ograniczenia ryzyka wypadków - wskazał.

Według zapewnień AWSA system odcinkowego pomiaru prędkości na fragmencie A2 pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Komorniki jest integralną częścią systemu CANARD, zarządzanego przez GITD. "Rejestracja naruszeń, ich analiza i prowadzenie czynności wyjaśniających w związku ze stwierdzonymi wykroczeniami będzie realizowana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego" - zaznaczono.

Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Weronika Biaduń podkreśliła, że według analiz obecność odcinkowych pomiarów prędkości "realnie wpływa na podniesienie stanu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego".

- Następuje zmiana zachowania kierujących pojazdami, uspokojenie ruchu, wyhamowanie prędkości, a w konsekwencji spada liczba niebezpiecznych zdarzeń drogowych - zaznaczyła.

W komunikacie AWSA zaznaczono, że maksymalna dozwolona prędkość dla pojazdów osobowych na polskich autostradach wynosi 140 km/h, jednak na autostradowej obwodnicy Poznania, między węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny, obowiązuje ograniczenie do 120 km/h. Dodatkowo pojazdy ciężarowe, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton, nie powinny przekraczać 80 km/h.

MB

Fot. Autostrada A2. Źródło: Gov.pl

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka