fot. ZDMK
fot. ZDMK

W Krakowie znika jeden z symboli rządów Jacka Majchrowskiego. Robiono o nim memy

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Krakowianie nie wierzą, ale to dzieje się naprawdę. Rozpoczęła się wymiana ruchomych schodów przy Małopolskim Dworcu Autobusowym. Schody były ruchome tylko z nazwy, bowiem wciąż się psuły i nie działały. Mieszkańcy nazywali je złośliwie "schodami im. Jacka Majchrowskiego" i uznali za jeden z symboli rządów prezydenta Krakowa.

Schody ruchome w Krakowie nie działały od lat

Schody te były pośmiewiskiem od lat. Zrobiono z ich wykorzystaniem wiele memów. Schody działały (lub częściej nie działały) od 2005 r. Były naprawiane około 20 razy. Wydano na to ponad 360 tys. zł. Pas schodów prowadzących w górę nie działa całkowicie od listopada 2018, a pas prowadzący w dół na stałe zatrzymał się w lutym 2019.

Przez to podróżni, którzy próbowali się przedostać z bagażami na Małopolski Dworzec Autobusowy lub na dworzec kolejowy Kraków Główny, byli zmuszeni do dźwigania ciężkich waliz w ręku po tradycyjnych schodach, albo szukać wiecznie zatłoczonej windy.

Schody zdążyły już obrosnąć mchem, powstało na ich temat wiele żartów i memów Były nawet skocznią narciarską. W 2023 roku mieszkańcy zawiesili na barierce tabliczkę "Schody im. prof. Jacka Majchrowskiego".Majchrowski wreszcie zlecił ich wymianę

Włodarz Krakowa, gdy został zapytany w 2022 roku w programie "Tematy dnia" w TVP Kraków, kiedy schody zaczną działać, odpowiedział" "17 sierpnia od 15.30". "Którego roku?" - dopytywał prowadzący. "Nooo' - zawiesił się Majchrowski.

Ale widać wziął sobie temat schodów do serca, bo w środę 31 stycznia, schody zostały ogrodzone. W przyszłym tygodniu rozpocznie się ich rozbiórka. W poniedziałek, 5 lutego zostaną rozebrane stare schody, po ich wymianie na nowe powstanie zadaszenie. Budową nowych schodów zajmie się firma Gomibud, która wygrała we wrześniu przetarg. Umowę podpisano na kwotę 4,1 mln zł. Oprócz zadaszenia firma ma również wykonać podgrzewane poręcze.

Całość zaplanowanych prac zakończy się w lipcu 2024 roku.

ja

Na zdjęciu początek remontu słynnych krakowskich schodów, fot. ZDMK

Czytaj także:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka