Daniel Obajtek będzie pełnić funkcję prezesa jeszcze tylko do poniedziałku 5 lutego włącznie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Daniel Obajtek będzie pełnić funkcję prezesa jeszcze tylko do poniedziałku 5 lutego włącznie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Akcje Orlenu mocno w górę. Chwilę wcześniej odwołano Daniela Obajtka

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 100
Notowania akcji Orlenu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wzrosły w czwartek o 4,61 proc. Przed godziną 11.00 rada nadzorcza spółki ogłosiła, że odwołuje z dniem 5 lutego Daniela Obajtka ze stanowiska prezesa.

Notowania akcji Orlenu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wzrosły

Na zamknięciu giełdy kurs akcji Orlenu wynosił 65,55 zł za papier. Wzrost kursu Orlenu ma miejsce w dniu, w którym WIG20, indeks największych giełdowych spółek notowanych w Warszawie, zyskuje zaledwie 0,3 proc.

Rada nadzorcza poinformowała przed południem, że zapoznała się ze skierowanym do niej pismem Obajtka, w którym ten oświadcza, że „oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji” i w związku z tym postanowiła go odwołać z upływem dnia 5 lutego 2024 r.


Komentując odwołanie Obajtka premier Donald Tusk stwierdził w Brukseli, że o zmianach w Orlenie „najlepiej świadczy to, co dzieje się na giełdzie”. Z kolei minister aktywów Borys Budka napisał na platformie X, że „podsumowaniem kariery PiS-owskiego Dyzmy niech będzie kurs akcji Orlenu po jego odwołaniu”.

Kariera Daniela Obajtka w Orlenie

Daniel Obajtek został prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Orlenu 6 lutego 2018 r. - wtedy jeszcze spółka nosiła nazwę PKN Orlen; nazwę Orlen wprowadzono w lipcu 2023 r. Wcześniej, w kwietniu 2023 r. rada nadzorcza powołała cały zarząd bez zmian w składzie na kolejną, trzyletnią kadencję.

Wcześniej, od 2017 r., Obajtek był prezesem Grupy Energa, a w latach 2016 - 2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 2006–2015 Obajtek był wójtem małopolskiej gminy Pcim.Zamasz za Obajtka?

Zgodnie z komunikatem giełdowym spółki, Daniel Obajtek będzie pełnić funkcję prezesa jeszcze tylko do poniedziałku 5 lutego włącznie. Kto go zastąpi? Pisaliśmy niedawno w Salon24.pl, że miejsce Daniela Obajtka może zająć Krzysztof Zamasz. Wcześniej zasiadał w zarządach spółek energetycznych - najpierw jako wiceprezes Tauronu, potem prezes Enei. Obecnie jest członkiem zarządu spółki Veolia w Polsce.

KW

Źródło zdjęcia: Daniel Obajtek będzie pełnić funkcję prezesa jeszcze tylko do poniedziałku 5 lutego włącznie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka