fot. PAP/Piotr Nowak
fot. PAP/Piotr Nowak

Król Fryderyk X z wizytą w Polsce. Duńskie media zwracają uwagę na jedną ważną rzecz

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Od środy w Polsce gości król Danii Fryderyk X. Wizyta ma potrwać trzy dni, plan jest bardzo bogaty. Nowy duński monarcha spotyka się z najważniejszymi przedstawicielami władzy w Polsce. Tymczasem duńskie media zastanawiają się, dlaczego na pierwszą zagraniczną wizytę Fryderyk X nie zabrał ze sobą małżonki, królowej Marii.

Król Danii Fryderyk X przyleciał do Polski

Duński dwór królewski oraz resort spraw zagranicznych poinformowały, że Fryderyk X będzie przewodniczyć delegacji przedsiębiorców z firm specjalizujących się w efektywności energetycznej, przyjaznej dla klimatu produkcji rolnej oraz produkcji biogazu. Królowi towarzyszyć ma również szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen oraz ministrowie odpowiedzialni za energię, rolnictwo i rybołówstwo.

- Król przybywa do Polski z dużą misją biznesową - zapowiedział prezydencki minister Mieszko Pawlak i wskazywał, że podczas wizyty zostaną podpisane porozumienia dotyczące efektywności energetycznej, a także między Metrem Warszawskim a EIFO, duńskim funduszem inwestycyjnym. Pawlak zwracał również uwagę, że król Danii złoży wizytę w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno–Wschodniego NATO w Szczecinie. Duński monarcha odwiedził Muzeum Historii Polski oraz  złożył kwiaty przy Grobem Nieznanego Żołnierza.

W Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli Fryderyk X wziął udział w otwarciu Forum Biznesu. W środę spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską i marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

W czwartek król Danii razem z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim ogłosili polsko-duńską inwestycję dotycząca ekologicznego ciepła dla stolicy. W piątek Fryderyk X odwiedzi fabrykę turbin Vestas Offshore w Szczecinie. Monarcha złoży też wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim NATO.


Król nie zabrał żony - co się stało?

Polskie władze są przekonane, że wybór Polski na pierwszy cel podróży zagranicznej nowego króla, to "znaczący gest i świadectwo doskonałego stanu relacji polsko-duńskich". Ale duńskie media zwracają uwagę na coś innego - dlaczego król nie zabrał ze sobą w pierwszą podróż małżonki, królowej Marii. Kalendarz monarchini na czas wizyty króla Danii w Polsce jest kompletnie pusty.

"Jest to jego pierwsza oficjalna podróż zagraniczna od czasu zmiany tronu, a wyjechał bez żony" - grzmią portale w Danii.

Okazuje się, że pierwsze wspólne oficjalne podróże nowej pary królewskiej odbędą się do krajów nordyckich, a ta wizyta nazywana jest przez otoczenie króla "promocją duńskiego biznesu w Polsce" i była zaplanowana zanim jeszcze Fryderyk został oficjalnie królem.

Ale duńskie media i tak szukają drugiego dna. Okazuje się bowiem, że promocje biznesowe za granicą, jeszcze jako para książęca Fryderyk i Maria wyjeżdżali zawsze razem - tak było w Indiach w zeszłym roku, a w 2022 roku para pojechała zarówno do Wietnamu, jak i Holandii, więc samotna wizyta króla jest zastanawiająca.

Pytany przez duńskiego dziennikarza w Polsce o nieobecność królowej Marii, Fryderyk powiedział z nieco bezczelnym uśmiechem:
"Jej Królewska Mość miała dziś inne obowiązki, więc będziesz musiał się mną zadowolić".

Pierwsza oficjalna wspólna wizyta pary królewskiej odbędzie się w Norwegii i Szwecji.

Duńska premier Mette Frederiksen 14 stycznia ogłosiła królem 55-letniego Fryderyka X po abdykacji jego matki, 83-letniej królowej Małgorzaty II. Uroczystość przekazania tronu odbyła się na Zamku Christiansborg w Kopenhadze.

ja

Na zdjęciu król Danii Fryderyk X i prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka