Siemoniak: PiS podsłuchiwało Cichanouską. Brudziński wyśmiał zarzut

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Koordynator ds. służb specjalnych Tomasz Siemoniak twierdzi, że liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska była podsłuchiwana przez polskie służby. Na zarzuty i zapowiedziane w tej sprawie śledztwo zareagował wywołany do tablicy Joachim Brudziński. Całą sytuację nazwał "piramidalnie głupią" i zgłosił gotowość przybycia na wezwanie prokuratury.

Cichanouska podsłuchiwana przez służby? 

Jakiś czas temu "Gazeta Wyborcza" informowała, że w hotelach Polskiego Holdingu Hotelowego mogło dochodzić do instalowania podsłuchów. Śledztwo w tej sprawie wszczęła warszawska prokuratura i dotyczy ono inwigilacji prezesa fundacji Otwarty Dialog Bartosza Kramka. 

Jest też również inny wątek śledztwa, a mianowicie podsłuchiwanie liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. Miało do tego dojść podczas spotkania z ówczesną opozycją w jednym z warszawskich hoteli. – Tu sytuacja absolutnie bulwersująca. Przedstawiciele opozycji - marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodniczący Borys Budka, Robert Tyszkiewicz, ja - spotkaliśmy się ze Swietłaną Cichanouską, liderką białoruskiej opozycji – wyjawił koordynator ds. służb specjalnych Tomasz Siemoniak w Radiu ZET.


Jak przypomniał, "wtedy nie zdarzyło się wszczęcie śledztwa, bo dotyczyło ważnych osób w PiS". – Dziś prokuratura wszczyna śledztwo, ono ma wyjaśnić rolę panów Wąsika i Brudzińskiego w tej inwigilacji. To szczególnie przykre, że inwigilacja dzieje się w kontekście obecności liderki białoruskiej pozycji, która przed totalitarnymi restrykcjami uciekła z kraju – podkreślił Siemoniak. 

Brudziński odpowiada Siemoniakowi 

Na zarzuty dłużny nie pozostał były szef MSWiA Joachim Brudziński. - Szanowny Panie Ministrze, jako Koordynator Służb Specjalnych ma Pan wszelkie instrumenty aby wiedzieć, ze konfabulanckie zarzuty o moim rzekomym wpływie na inwigilowanie Pana i Pańskich kolegów, są tak samo 'prawdziwe' jak "prawdziwym" byłoby stwierdzenie, ze to co robicie jako rządzący dzisiaj w Polsce ma coś wspólnego ze standardami państwa prawa – napisał.

Dodał również, że "jest do dyspozycji prokuratury i nie ma żadnych obaw, co do wyników tego śledztwa". - Z zainteresowaniem i rozbawieniem natomiast będę śledził te teatralnie, przerysowane medialne wzburzenia Pana kolegów i dziennikarzy tworzących alternatywną rzeczywistość. Mówienie i pisanie o tym, że jako europoseł mogłem zlecać służbom inwigilowanie polityków opozycji jest tak piramidalnie głupie, że aż zęby bolą – podsumował. 

MP

Liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka