fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Rewolucja w ukraińskiej armii. Zełenski wymienia głównego dowódcę sił zbrojnych

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 87
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdymisjonował głównodowodzącego sił zbrojnych kraju Wałerija Załużnego. Nowym naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy mianował generała pułkownika Ołeksandra Syrskiego.

Zełenski zmienia naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy

- Rok 2024 może być udany dla Ukrainy tylko wtedy, gdy nastąpią skuteczne zmiany w podstawie naszej obrony, jaką są Siły Zbrojne Ukrainy. Z dniem dzisiejszym kierownictwo Sił Zbrojnych Ukrainy przejmuje nowa kadra zarządzająca. Chcę, aby nasi żołnierze w Robotynie czy Awdijiwce, Sztab Generalny i Sztab mieli taką samą wizję wojny - oświadczył Zełenski.- Odbyłem dziesiątki rozmów z dowódcami różnych szczebli. W szczególności rozmawiałem dziś z generałami brygady Andrijem Hnatowem, Mychajłem Drapatyjem, Ihorem Skybiukiem oraz pułkownikami Pawłem Palisą i Wadymem Sucharewskim. Wszyscy oni są brani pod uwagę na wysokie stanowiska w armii i będą służyć pod dowództwem najbardziej doświadczonego dowódcy Ukrainy - dodał prezydent Ukrainy.

O Syrskim powiedział, że ma udane doświadczenie obronne – prowadził operację obronną Kijowa. Ma też udane doświadczenie ofensywy – operacji wyzwoleńczej Charkowa.

58-letni Ołeksander Syrski odpowiadał daotąd za obronę ogromnych sektorów frontu i zaczynał karierę wojskową jeszcze w czasach sowieckich. Ma on reputację dowódcy, "dla którego wykonanie zadań jest ważniejsze od liczby poświęconych dla tego ludzkich istnień" - komentuje portal Ukraińska Prawda.


Dymisja Załużnego była spodziewana

Od kilku dni ukraińskie i światowe media spekulowały na temat prawdopodobnej dymisji Załużnego. Zełenski od pewnego czasu krytykował naczelnego dowódcę, zarzucając generałowi ambicje polityczne, mieli też odrębne wizje prowadzenia wojny. Kryzys w relacjach Zełenskiego z Załużnym został zaostrzony przez trudną sytuację na froncie i kryzys polityczny, gdy w otoczeniu generała zauważono osoby zbliżone do byłego prezydenta Petra Poroszenki.

Według Ukrainskiej Prawdy, podczas niedawnej wizyty w Kijowie zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland dała jasno do zrozumienia, że Waszyngtonowi nie podoba się pomysł z dymisją Załużnego. Jednak publicznie Biały Dom, za pośrednictwem doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana, potwierdził, że jest to wewnętrzna sprawa Ukrainy.

- Wojna zmienia się i potrzebuje zmian. Działania bojowe w latach 2022, 2023 i 2024 to trzy różne rzeczywistości. (…) Dziś podjęto decyzję o konieczności zmiany dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy. Jestem szczerze wdzięczny, Wałeriju Fedorowyczu (Załużny) za wszystkie osiągnięcia i zwycięstwa – napisał ukraiński minister obrony Rustem Umierow na Facebooku, zwracając się do Załużnego.

ja

Na zdjęciu z lewej Ołeksander Syrski, z prawej Wałerij Załużny, fot. Wikipedia

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka