W aptekach brakuje leków. Na liście ponad 200 medykamentów

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Pierwszy w tym roku wykaz leków zagrożonych dostępnością liczy ponad 200 pozycji. Z kupnem, których preparatów chorzy mogą mieć problemy?

Właśnie ukazała się tzw. lista antywozowa leków. To obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. Mogą one stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje i nie można ich wywozić z Polski.

W wykazie znalazły się aż 223 pozycje. To o 9 leków więcej niż w ostatnim wykazie z 2023 roku. Niepokoi nie tylko liczba leków, których może brakować, ale również to, że wśród nich nadal znajduje się niezbędna w pomocy chorym na nowotwory morfina, czy mleko zastępcze, bez których wiele dzieci nie mogłoby po prostu normalnie żyć.  


Brakuje morfiny i mleka zastępczego

W aktualnym wykazie są m.in. insuliny – np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin M40 (40/60), Gensulin M50 (50/50), Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin M3 (30/70), Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insulin aspart Sanofi, Insulin lispro Sanofi, Insuman Basal, Insuman Comb 25, Insuman Rapid, Liprolog, Liprolog Junior KwikPen, Liprolog KwikPen, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoMix 30 Penfill, NovoMix 50 Penfill, NovoRapid Penfill, Polhumin MIX-2, Polhumin MIX-3, Polhumin MIX-4, Polhumin MIX-5, Polhumin N, Polhumin R, Toujeo i Tresiba.

Lista obejmuje także np. środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, m.in. Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG, Nutramigen PURAMINO i Nutramigen PURAMINO JUNIOR. Problem mogą być również z realizacją recept na m.in. roztwór do nebulizacji Berodual, stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic i lek przeciwpsychotyczny Zypadhera.

Deficytem jest od dawna Concerta stosowana w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ADHD i Trulicity podawany w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. A co najgorsze kłopoty są z kupnem morfiny w postaci tabletek powlekanych MST Continus, stosowana w średnio natężonych i silnych bólach nieustępujących po lekach przeciwbólowych o słabszym działaniu oraz w bólach pooperacyjnych. 


Braki są na całym świecie

Niewielkim pocieszeniem jest to, że cały czas od momentu rozpoczęcie pandemii COVID-19 braki leków występują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wynikają one m.in. z niedoborów substancji do ich produkcji, bo 80 proc. z nich, wykorzystywanych w Europie pochodzi z Chin lub Indii, w których część fabryk nie nadąża z produkcją lub musiała ją wstrzymać. Jednak w wielu przypadkach leków brakuje, bo stosuje się nie tylko w leczeniu chorób, na które zostały zarejestrowane, ale także w innych celach, np. żeby zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli nadal światowa produkcja leków będzie niewystarczająca to możemy spodziewać się, że za kilka miesięcy pojawi się kolejny wykaz „deficytów” lekowych. 


Fot. zdjęcie ilustracyjne

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości