Kaczyński tak, jak Kosiniak-Kamysz. Wezwał ważnego komisarza z PiS do dymisji

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Jarosław Kaczyński uważa, że komisarz europejski ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski z PiS powinien podać się do dymisji. Wcześniej o ten krok apelowało PSL i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kaczyński: Wojciechowski do dymisji

Dziennikarze w Sejmie pytali prezesa PiS o ocenę pracy komisarza Janusza Wojciechowskiego w Brukseli w obliczu niezadowolenia rolników i zbliżającego się wielkimi krokami paktu klimatycznego, oznaczającego cięcia emisji CO2 aż o 90 proc. - Sądzę, że pan komisarz, dzisiaj go będę telefonicznie do tego namawiał, bo nie mogę inaczej, powinien zakończyć swoją misję - oznajmił Jarosław Kaczyński. 

- Czy on zakończy swoją misję? Tego po prostu nie wiem, bo ja nie mam żadnego wpływu na to, czy on jest komisarzem, czy nie. To jest wyłącznie jego decyzja, ale ze względu na te bardzo niefortunne wypowiedzi, powinien tę swoją misję zakończyć. To zresztą jest jej skrócenie tylko o kilka miesięcy, bo przecież kolejny komisarz będzie wyłoniony przez obecną większość - dodał lider opozycji.  


Kosiniak-Kamysz: On odpowiada za sytuację rolników 

Wcześniej Władysław Kosiniak-Kamysz oskarżył Wojciechowskiego o to, że odpowiada za Zielony Ład i niczego nie zrobił, by go zablokować, tymczasem dziś PiS protestuje ws. polityki klimatycznej UE. - Rozumiemy powody protestów rolników również w Polsce, zaniedbania ostatnich ośmiu lat są nie do przyjęcia. Kto za to odpowiada? Kto jest komisarzem ds. rolnictwa w Unii Europejskiej? Janusz Wojciechowski z PiS, nominowany przez PiS na tę funkcję - wskazywał wicepremier i szef MON. 

Wojciechowski odbił piłeczkę. Wskazał, że plan strategiczny dla rolników, przegłosowany w Sejmie, popierał również... Kosiniak-Kamysz. Sejm RP, 8 lutego 2023: Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej (druki nr 2953, 2972 i 2972-A). Głosowało 451 posłów. Za - 439, przeciw - 12, wstrzymało się - 0. PSL - KP – 21 głosów za. Poseł Kosiniak-Kamysz - za - przypomniał eurokomisarz. 

Dziś protesty rolników w całej Polsce. Blokowane są drogi w każdym województwie. Protestujący z ciągnikami na drogach sprzeciwiają się wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy.

- Szanuję głos rolników, jestem z nimi i dlatego:

- Import ziarna z Ukrainy został wstrzymany,

- ograniczenie pestycydów zostało wycofane,

- ugorowanie 4 % gruntów zostało zawieszone,

- dopłaty bezpośrednie zostały wyrównane,

- 16 mld zł pomocy publicznej zostało udzielone... - przekazał Wojciechowski w sieci. 

Fot. Jarosław Kaczyński/Władysław Kosiniak-Kamysz/PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj61 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka