Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy. Fot. commons.wikimedia.org
Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy. Fot. commons.wikimedia.org

Ważą się losy Marszu Niepodległości. Sąd Apelacyjny wydał prawomocną decyzję

Redakcja Redakcja Marsz Niepodległości Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Sąd Apelacyjny oddalił odwołanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie organizacji cyklicznego zgromadzenia i utrzymał w mocy odmowną decyzję wojewody mazowieckiego. Postanowienie Sądu Apelacyjnego jest prawomocne. – Marsz Niepodległości i tak przejdzie ulicami Warszawy – zapowiada prezes zarządu Stowarzyszenia MN Bartosz Malewski.

Marsz Niepodległości nie jest cyklicznym zgromadzeniem 

W oświadczeniu opublikowanym na stronie urzędu wyjaśniono, że wcześniej wojewoda mazowiecki wydał decyzję odmowną ws. z uwagi na brak spełnienia przesłanek określonych w ustawie Prawo o zgromadzeniach.

"Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie posiada zgody na cykliczne organizowanie zgromadzenia w dniu 11 listopada w latach 2024-2026. Sąd Apelacyjny 8 lutego br. wydał postanowienie, którym uchylił wydane w I instancji postanowienie Sądu Okręgowego z 6 lutego 2024 r. i oddalił odwołanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości od decyzji Wojewody Mazowieckiego z 31 stycznia 2024 r. ws. organizacji ww. zgromadzenia" - napisano w oświadczeniu.

Zgodnie z art. 26a ust. 1 ustawy z 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach, aby zgromadzenie mogło uzyskać status zgromadzenia cyklicznego musi być organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń.


Prawomocna decyzja Sądu Apelacyjnego 

W oświadczeniu wojewody mazowieckiego wyjaśniono, że Sąd Apelacyjny stwierdził, że Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie było organizatorem zgromadzenia "Marsz Niepodległości" w dniu 11 listopada 2021 r., bowiem wydarzenie to nie odbywało się na podstawie przepisów Prawo o zgromadzeniach, a jego organizatorem był organ władzy publicznej, jakim jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. "Z tego powodu Sąd Apelacyjny uznał, że Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie spełniło wymogów określonych w ustawie z 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach do uzyskania zgody na organizację zgromadzenia cyklicznego, wobec czego nie mogło uzyskać zgody na organizację zgromadzenia cyklicznego" - dodano.

Podkreślono, że tym samym Sąd Apelacyjny potwierdził stanowisko wojewody mazowieckiego, który decyzją z 31 stycznia 2024 r. odmówił Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości wydania zgody na cykliczną organizację zgromadzenia w dniu 11 listopada od 2024 r. do 2026 r. w godz. 14-19.

Postanowienie Sądu Apelacyjnego z 8 lutego 2024 r. jest prawomocne, a decyzja wojewody mazowieckiego z 31 stycznia 2024 r. ostateczna.

Organizatorzy Marszu Niepodległości nie mają zamiaru nic zmieniać 

Do decyzji Sądu Apelacyjnego odniósł się prezes zarządu Stowarzyszenia MN Bartosz Malewski. "Marsz Niepodległości i tak przejdzie ulicami Warszawy. Platforma (Obywatelska- red.) od samego początku 11 listopada blokowała patriotów, a Marsz Niepodległości i tak przechodził. Widzimy się zatem jak zawsze w stolicy” – napisał na X.

Prezes Malewski we wpisie na X nawiązał m.in. do decyzji z 2018 roku, kiedy to ówczesna prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji wydarzenia. Następnie Sąd Okręgowy w Warszawie jej decyzję uchylił. 

MP

Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj75 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka