Janusz Wojciechowski. Fot. PAP/Kalbar
Janusz Wojciechowski. Fot. PAP/Kalbar

Kaczyński chce dymisji swojego człowieka. Wojciechowski ma inne plany

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
Nie będę działał pod presją, członkowie KE nie przyjmują instrukcji od rządów państw członkowskich - oświadczył w piątek unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, komentując wezwania do jego dymisji z powodu protestów rolników.

Janusz Wojciechowski: Członkowie Komisji Europejskiej nie przyjmują instrukcji od rządów państw członkowskich

– Zgodnie z TFUE członkowie Komisji Europejskiej nie przyjmują instrukcji od rządów państw członkowskich – stwierdził Wojciechowski, odnosząc się w Polsat News do wystąpienia wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza w Sejmie. Szef PSL mówił z trybuny sejmowej, że Wojciechowski „zjednoczył wszystkich rolników europejskich i polskich przeciwko reformie, którą zaproponował” i wezwał komisarza do dymisji.


"Instrukcji od niego nie przyjmuję"

– Chcę panu Kosiniakowi-Kamyszowi powiedzieć bardzo wyraźnie, że instrukcji od niego nie przyjmuję – oświadczył Wojciechowski. Wezwał też szefa ludowców, aby „wskazał choć jedną inicjatywę, która wyszła spod jego ręki jako komisarza ds. rolnictwa, i która nie byłaby popierana przez PSL”.


Wojciechowski o wezwaniu Kaczyńskiego: Nie będę działał pod presją

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że Wojciechowski powinien zakończyć swoją misję, i że on sam będzie go o to prosił. – Ale czy zakończy, tego po prostu nie wiem, bo ja nie mam żadnego wpływu na to, czy on jest komisarzem, czy nie – zastrzegł Kaczyński.

– Opinię pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego traktuję bardzo poważnie, ale zachowam sobie możliwość przedstawienia informacji o moich działaniach w Komisji Europejskiej, nie będę działał pod presją – stwierdził Wojciechowski. – Na dziś nie przewiduję takich decyzji – dodał komisarz, pytany o ewentualną dymisję.

Jak powiedział, „niektórzy politycy mają zbyt małą wiedzę” o jego działalności w Komisji i w Parlamencie Europejskim. Wojciechowski dodał, że nie słyszał głosu jakiejkolwiek organizacji rolniczej w Europie, która domagałaby się jego dymisji. – Oddzielam głos polityków od głosu rolników – stwierdził komisarz.

KW

Źródło zdjęcia: Janusz Wojciechowski. Fot. PAP/Kalbar

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka