Zbrojenia dla Polski. Ważny gość prezydenta Andrzeja Dudy zjawił się w Pałacu Prezydenckim

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
Prezes potentata zbrojeniowego Lockheed Martin Corporation James Taiclet był w środę gościem prezydenta Andrzeja Dudy. Polityk dyskutował z Amerykaninem o zakupach zbrojeniowych i inwestycjach dla Polski.

Andrzej Duda o inwestycjach i modernizacji wojska 

Prezydent Andrzej Duda przyjął dziś w Pałacu Prezydenckim Jamesa Taicleta, Prezesa koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin - oświadczyła Kancelaria Prezydenta. - Tematem spotkania były amerykańskie inwestycje w polski sektor zbrojeniowy, a także zabezpieczenie udziału polskiego sektora obronnego w łańcuchu dostaw i remontów uzbrojenia z USA - pocisków rakietowych PAC-3MSE, myśliwców F-35A, elementów wyrzutni HIMARS oraz pocisków Javelin - doprecyzowano w komunikacie. 

.

 


Offset na śmigłowce Apache 

Podczas rozmowy podkreślono znaczenie utrzymania ciągłości inwestycji w modernizację wojska, która ma zwiększyć zdolności polskiego przemysłu. Lockheed Martin powstał w 1995 roku z połączenia korporacji Lockheed i Martin Marietta. Jest jednym z największych na świecie dostawców uzbrojenia.

Z amerykańską firmą poprzedni minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak we wrześniu 2023 r. zawarł umowę offsetową na dostawę 96 śmigłowców Boeing AH-64 Apache. Umowa zakłada powstanie zakładu serwisowego dla zamówionych maszyn w Bydgoszczy. 


Fot. Zarząd Lockheed Martin z prezesem Jamesem Taicletem w Pałacu Prezydenckim/KPRP Marek Borawski

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka