fot. Pixabay
fot. Pixabay

Pary kiedyś tego nie robiły. Teraz ślubują sobie uczciwość małżeńską w wyjątkowy sposób

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Wśród par planujących wspólną przyszłość pojawił się nowy zwyczaj. Chcąc zapewnić swoją partnerkę i partnera o szczerości i uczciwości w związku, zakochani wymieniają się wzajemnie raportami pobranymi z BIG-ów.

Pieniądze to jeden z czterech głównych powodów rozwodów w Polsce

W Polsce 9 na 10 małżeństw ma wspólnotę majątkową, a blisko 60 proc. par prowadzi wyłącznie wspólny – małżeński rachunek bankowy, z którego pokrywa wszystkie wydatki. Jednocześnie jednym z czterech głównych powodów rozpadu małżeństw w Polsce jest nieporozumienie na tle finansowym. Może dlatego, że aż 14 proc. badanych przyznaje, że nie rozmawia ze swoim współmałżonkiem na temat pieniędzy.

Takie informacje przynosi raport „Związek a finanse” opublikowany przez Santander Consumer Bank. Z kolei GUS podaje, że w Polsce w 2022 r. udzielono ponad 60 tys. rozwodów, z czego ponad 4,4 tys. par rozstało się w wyniku nieporozumień na tle finansowym. Finanse stanowią czwarty, po niezgodności charakterów, zdradzie i nadużywaniu alkoholu, powód rozpadu małżeństw w Polsce. Dane te pokazują, jak ważnym elementem w związku są kwestie finansowe, stosunek do pieniędzy, umiejętność zarządzania nim, uczciwość finansowa, czy skłonność do zaciągania zobowiązań.


 Pary wymieniają się raportami pobranymi z BIG-ów

- Taka sytuacja w zdecydowanej większości przypadków zakłada pełną klarowność finansów obojga małżonków. Obie strony znają swoje przychody, często mają wspólne zobowiązania i wszystkie wydatki pokrywają ze wspólnych pieniędzy. A mimo to, nieporozumienia na tle finansowym w Polsce są czwartą najczęstszą przyczyną rozwodów. Choć pojęcie to jest dość szerokie, to można domyślać się, że mieszczą się w nim kwestie związane m. in. z rozbieżnością dochodów, niewłaściwym gospodarowaniem, przemocą ekonomiczną, a także długami czy nierzetelnością finansową – mówi ekspertka ERIF BIG, Judyta Goczał.

Niejednokrotnie mówi się, że wspólny kredyt może mocniej łączyć ze sobą ludzi, niż ślub. Nie da się ukryć, że pieniądze stanowią istotną i integralną część każdego związku. Wobec tego, zanim podejmiemy decyzję o zawarciu małżeństwa, warto sprawdzić, czy podejście do kwestii finansowych naszej wybranki jest zbieżne z naszym.

- Chcielibyśmy mieć pewność, że osoba, którą obdarzyliśmy zaufaniem jest również uczciwa wobec nas. Sprawdzenie aktualnej sytuacji finansowej drugiej osoby w biurach informacji gospodarczej nie wchodzi w grę. To, co z mojego doświadczenia staje się powoli praktyką przyszłych małżonków, to wzajemna wymiana raportami pobranymi właśnie z BIG-ów. Coraz częściej, przed zawarciem związku małżeńskiego, czy już w trakcie jego trwania, partnerzy, dla potwierdzenia swojej czystej karty - pobierają raport na własny temat z i pokazują go swojemu partnerowi. Jest to świetny sposób na potwierdzenie swojej uczciwości - mówi Judyta Goczał. 


Jak zabezpieczyć finanse w małżeństwie

Z drugiej strony, zdaniem ekspertki ERIF BIG, brak zgody partnera do pokazania takiego raportu też jest pewną informacją, co w tak wrażliwej kwestii, jaką są finanse, jest niezwykle ważne. - Dość oryginalnym prezentem może być wzajemne podarowanie sobie takich raportów, które są niejako poświadczeniem uczciwości finansowej. Jeśli kwestie ekonomiczne, podejście do finansów są dla nas ważne, to właśnie takie niestandardowe prezenty mogą być dla nas bardzo cenne – podkreśla Judyta Goczał. – Inną z coraz popularniejszych form zabezpieczenia się jest intercyza i rozdzielność majątkowa, ale są to rozwiązania, na które nie wszystkie małżeństwa się decydują.

Eksperci radzą, by będąc w związku zadbać też o bezpieczeństwo finansowe naszego partnera i zapewniają, że warto to robić, bo pomimo tego, że tylko w ciągu ostatniego roku Polacy zastrzegli prawie 178 tys. dokumentów tożsamości, to i tak wykryto 10 tys. prób wyłudzenia kredytu. Oznacza to, że każdego dnia 27 razy ktoś w naszym kraju próbował podszyć się pod inną osobę w celu zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Usługa monitorowania siebie pozwala w czasie rzeczywistym weryfikować wpływające do BIG-u zapytania od kredytodawców, a w razie pojawienia się podejrzanego wniosku, niezwłocznie zapobiec zaciągnięciu zobowiązania na nasze dane.

Tomasz Wypych

Źródło: ERIF BIG

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka