fot. PAP
fot. PAP

List abpa Jędraszewskiego na Wielki Post. Pisze o religii w szkołach i pigułce "dzień po"

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
Krakowska kuria opublikowała w sobotę list metropolity arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na Wielki Post. Duchowny pisze m.in. o zagrożeniach, "wobec których nie możemy pozostawać obojętnymi". Wśród nich wymienił m.in. promowanie tzw. pigułki "dzień po" i pomysły na likwidację lekcji religii w szkołach.

Hierarcha wyraża sprzeciw wobec pigułki "dzień po"

Hierarcha wskazał, że celebrowany w Kościele w Wielką Sobotę akt Odnowy Przyrzeczeń Chrztu ma wymiar nie tylko prywatny, ale i społeczny.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że zwłaszcza ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiły się różnego rodzaju zagrożenia, wobec których nie możemy pozostawać obojętnymi. Inaczej bowiem stalibyśmy się winni grzechu zaniedbania. Jesteśmy bowiem świadkami zwiększającej się coraz bardziej pogardy wobec nowo powstającego życia, wyrażającej się między innymi w programach coraz łatwiejszego dostępu do aborcji, a także w promowaniu – również w odniesieniu do małoletnich dziewcząt – tzw. pigułki "dzień po" - napisał abp Jędraszewski.

Duszpasterz stwierdził, że wraz z tym "idzie w parze łamanie sumień lekarzy i tworzenie takich uregulowań prawnych, które wymuszają na szpitalach przeprowadzanie aborcji". "Na to wszystko absolutnie nie możemy się zgodzić! Aby naprawdę żyć w wolności dzieci Bożych, musimy wyrażać swój jednoznaczny sprzeciw wobec ewidentnego zła" – wezwał w liście na Wielki Post.


Abp Jędraszewski o zagrożeniu dla dzieci i młodzieży

Arcybiskup ocenił również, że zagrożone jest "wielkie dobro nauczania i wychowywania młodych pokoleń w prawdzie o Bogu i o człowieku, a w konsekwencji przekazywania im najwspanialszych wartości humanistycznych". "W imię laickich ideologii i w imię życia "jakby Boga nie było" pragnie się powrócić do nieszczęsnych dziesięcioleci PRL-u, o których św. Jan Paweł II mówił w 1991 roku w Lubaczowie jako o czasie, gdy "doświadczyliśmy (…) wielkiego, katolickiego getta, getta na miarę narodu" – stwierdził.

"Stąd rodzi się dramatyczne pytanie: dlaczego po raz kolejny w naszych najnowszych dziejach o obliczu ideowym i o wierze zdecydowanej większości obywateli Rzeczypospolitej Polskiej ma decydować ich wyraźna mniejszość? Gdzie tu jest miejsce na wzajemny szacunek i właściwie rozumianą tolerancję?" - pisze dalej metropolita krakowski.

"Pytania te trzeba niejako poszerzyć o jeszcze jedno, niezwykle ważne dzisiaj pytanie: do kogo ostatecznie ma należeć Polska i czyją ona ma być własnością?" - kontynuuje abp Jędraszewski, przypominając o proklamowanym w listopadzie 2016 roku w krakowskich Łagiewnikach Jubileuszowym Akcie przyjęcia przez Polskę Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski zaznaczył w liście, że tegoroczny Wielki Post jest dla archidiecezji czasem szczególnym, ponieważ ma być okresem duchowego przygotowania i wewnętrznej przemiany w związku ze zbliżającym się Kongresem Eucharystycznym Archidiecezji Krakowskiej. Wydarzenie rozpocznie się w Wielki Czwartek 28 marca i potrwa do soboty 15 czerwca 2024 r. W trakcie Kongresu w archidiecezji odbędzie się peregrynacja relikwii beatyfikowanej rodziny Ulmów w dniach od 6 do 13 kwietnia 2024 roku.

Duchowny wymienia także wielkich kapłanów z archidiecezji jako świadków Eucharystii. Od św. biskupa Stanisława ze Szczepanowa po św. papieża Jana Pawła II. Do nich zaliczył także ks. Michała Rapacza (1904-1946). W styczniu Watykan poinformował o zatwierdzeniu dekretu o męczeństwie kapłana, a na dzień zakończenia Kongresu papież Franciszek wyznaczył datę jego beatyfikacji.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo