na zdjęciu: Przedsiębiorca, influencer, celebryta, współzałożyciel i współwłaściciel Fame MMA Wojciech Gola (P) z partnerką Sofią Siwoką. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Marcin Obara
na zdjęciu: Przedsiębiorca, influencer, celebryta, współzałożyciel i współwłaściciel Fame MMA Wojciech Gola (P) z partnerką Sofią Siwoką. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Marcin Obara

Jakie zawody Polacy cenią najbardziej? Oberwało się influencerom i politykom

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Choć Polacy z natury są raczej gościnni i empatyczni (w sporej części), to z zaufaniem w wielu kwestiach jest u nas różnie. Dotyczy to choćby wykonywanych zawodów i oceny usług. Jakie zawody najbardziej cenimy i darzymy największym zaufaniem? Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w nowym raporcie opracowanym przez No Fluff Jobs.

Ranking zawodów 2024. Komu Polacy ufają najbardziej?

Właśnie ukazał się „Ranking zawodów 2024. Jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje?”, przygotowany przez No Fluff Jobs. Autorzy wyjaśniają, że lubią bazować na danych i dlatego postanowili sprawdzić, jaka jest społeczna opinia o niektórych zawodach.

"Mamy nadzieję, że zaprezentowane wyniki staną się punktem wyjścia do dyskusji na temat tego, jakie są – nieraz wbrew powszechnym przekonaniom – realia w różnych profesjach" - czytamy. Do oceny w badaniu wybrano 15 różnych zawodów.

Zwycięzcami rankingu okazały się zawody medyczne i związane z rolnictwem. W ocenie Polek i Polaków za mało zarabiają przede wszystkim osoby pracujące w zawodzie pielęgniarskim (6 proc.), rolniczym (59 proc.) oraz nauczycielskim (54 proc.). Natomiast odpowiednie zarobki otrzymują ci, którzy zajmują się księgowością (60 proc.), handlem (56 proc.) oraz programowaniem (52 proc.).


Influencerzy, politycy i prawnicy zarabiają za dużo

Wśród przepłacanych zdaniem Polek i Polaków zawodów pierwsze miejsce z liczbą 86 proc wskazań zajęły osoby zajmujące się polityką. Od influencerów i influencerek (69 proc.) dzieli ich spora różnica. Kolejną pozycję zajmuje profesja prawnicza (54 proc.). Osoby zawodowo zdobywające medale zajęły miejsce tuż za podium (45 proc.).

Wysoki wpływ społeczny przyznano zawodom, dzięki którym możemy zadbać o nasze zdrowie (profesja lekarska – 80 proc., pielęgniarska – 75 proc.) oraz edukację (nauczyciele i nauczycielki – 65 proc.). I chociaż uważamy, że są to zawody ważne społecznie, to zarazem oceniamy je jako słabo wynagradzane. Najwięcej, bo aż 61 proc. badanych uważa, że praca wykonywana przez influencerki i influencerów – wbrew znaczeniu nazwy tej profesji – ma niskie znaczenie społeczne. Następnie 39 proc. wskazało na pracę w polityce.


Doceniamy zawody ważne społecznie

Wśród zawodów budzących pozytywne skojarzenia przoduje medycyna, czyli zawód pielęgniarski (71 proc.) oraz lekarski (66 proc.). Top 3 wskazań zamykają rolnicy i rolniczki (63 proc.). Sympatyzujemy z zawodami, których pracę postrzegamy jako ważną społecznie, ale dostrzegamy też, że jest ona zbyt słabo wynagradzana. Politycy i polityczki (70 proc.) oraz osoby zajmujące się influencingiem (54 proc.) to zawody, które u największej liczby badanych wzbudzają negatywne skojarzenia. Ponownie te dwie profesje stają na podium w nieprzychylnym zestawieniu.

Sprawdzono również, który zawód jest postrzegany przez większość badanych jako bardziej męski. W pierwszej kolejności są to rolnicy (52 proc.), następnie policjanci (46 proc.) oraz programiści (39 proc.). Natomiast za bardziej damskie uznano profesje związane z pielęgniarstwem (48 proc.) oraz księgowością (35 proc.).

W badaniu podano również na podstawie Głównego Urzędu Statystycznego, kto wykonuje poszczególne zawody. Tutaj zaskoczenia najczęściej nie było. I tak w 2022 roku mężczyźni stanowili 40,5 proc. osób pracujących w zawodzie lekarza, a kobiety - 59,5 proc. Pielęgniarstwo to silnie sfeminizowana profesja, bo aż 97,2 proc. osób zatrudnionych w nim to kobiety. Podobnie, jak osoby uczące nasze pociechy. W roku szkolnym 2022/23 kadrę nauczycielską w 82,3 proc. stanowiły kobiety. Odwrotna sytuacja jest w Policji, bo w 2022 roku tylko 18,6 proc. osób pracujących w policji stanowiły kobiety. Również w gospodarstwach rolnych dominują mężczyźni, bo kobiety stanowiły 31,3 proc. osób pracujących w gospodarstwach rolnych.

W Polsce mamy 361 zawodów regulowanych, najwięcej w Unii Europejskiej. Zawód regulowany zgodnie z prawem Polski i Unii Europejskiej to zawód, którego nie można wykonywać bez spełnienia warunków, określonych w danym kraju. W 2024 roku aż 31 zawodów będzie mieć w Polsce status deficytowych. Na rynku już teraz brakuje m.in. ślusarzy czy kucharzy, ale też lekarzy, położnych, pielęgniarek oraz nauczycieli. Być ranking zaufania sprawia, że przybędzie nam profesjonalistów w tych branżach.

na zdjęciu: Przedsiębiorca, influencer, celebryta, współzałożyciel i współwłaściciel Fame MMA Wojciech Gola (P) z partnerką Sofią Siwoką. Zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Marcin Obara

TW

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo