Minister finansów Andrzej Domański. Fot. X/@Domanski_Andrz
Minister finansów Andrzej Domański. Fot. X/@Domanski_Andrz

Minister Domański tłumaczy się z ogromnych premii. "Moje możliwości były niewielkie"

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Media obiegła informacja, że minister finansów Andrzej Domański już w pierwszych tygodniach pracy swojego zespołu w resorcie przyznał nagrody w wysokości 3,9 mln złotych. Minister odniósł się do tych ustaleń w rozmowie w TVP Info tłumacząc, że jego możliwości w tym przypadku były "bardzo niewielkie". A premie pracownikom resortu się należały za wykonaną pracę.

Afera z premiami w resorcie finansów 

Portal money.pl ustalił, że minister finansów Andrzej Domański już w pierwszych tygodniach pracy swojego zespołu w resorcie przyznał nagrody w wysokości 3,9 mln złotych. Miały one zostać przyznane w ciągu dwóch tygodni - między 13, a 26 grudnia. 

Ministerstwo potwierdziło, że premie były wypłacane - i to w czasie, gdy prasa krytykowała dwutygodniowy gabinet PiS wyłoniony między pierwszym, a drugim konstytucyjnym krokiem po wyborach. W powyższej kwocie (3,9 mln zł – przyp. red.) uwzględnione zostały nagrody przyznane w ramach projektu finansowanego ze środków UE.

O to w TVP INFO został zapytany Andrzej Domański. – Urzędnicy dostają pensje i otrzymują również należne z tytułu ustaw nagrody. Tak się składa, że nagrody są wypłacane pod koniec kwartału. Możliwości ministra finansów w tym przypadku były bardzo niewielkie – powiedział. 


Co z zerową stawką VAT na żywność 

Minister Domański zajął też stanowisko ws. zerowego VAT na żywność, który kończy się 31 marca. VAT na te produkty wynosi 5 proc. – Rozmawiamy z premierem Tuskiem o tym i myślę, że w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się decyzji – wyjawił. 

W którą stronę stawka VAT może się zmienić? – W przyszłym tygodniu będzie decyzja – powtórzył. 

– Widzimy, że ceny żywności na rynkach światowych spadają - to z jednej strony. Z drugiej strony wiemy, że wciąż dla wielu gospodarstw domowych koszt żywności stanowi istotny udział w koszyku kupowanych dóbr – powiedział.

Zerowa stawka VAT na żywność 

W środę resort finansów zapewnił, że obserwuje i analizuje stan gospodarki, w tym poziom inflacji, również w obszarze produktów żywnościowych. Od wyniku tych analiz będą uzależnione decyzje co do ewentualnych dalszych rozwiązań ochronnych dla konsumentów - wyjaśniono. Według ministerstwa, podjęcie decyzji o przedłużeniu stawki VAT w wysokości 0 proc. na podstawowe produkty żywnościowe powinno opierać się na szacunkach wpływu takiego rozwiązania na konsumentów, ale również kompleksowego wpływu na gospodarkę, w tym budżet państwa.

Rozporządzenie przedłużające stosowanie od 1 stycznia 2024 r. obniżonych stawek VAT dla określonych towarów i usług, w tym utrzymanie "zerowej” stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe podpisał w grudniu ub.r. ówczesny minister finansów Andrzej Kosztowniak. Szacowano wówczas, że to koszt dla budżetu ok. 2,7 mld zł.

Od 1 lutego 2022 r. w Polsce obowiązuje obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5 proc. stawką podatku. Stawką 0 proc. objęte są towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, tj. objęte przed 1 lutego 2022 r. stawką w wysokości 5 proc., a następnie w ramach tarczy antyinflacyjnej – od 1 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. stawką 0 proc. Zerowa stawka VAT obejmuje zatem podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż.

MP

Minister finansów Andrzej Domański. Fot. X/@Domanski_Andrz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka