Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Mateusz Marek
Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Mateusz Marek

Już nie Hołownia. Trzaskowski ma nowego rywala w sondażu, idą łeb w łeb

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Z najnowszego sondażu prezydenckiego Ipsos dla TOK FM i OKO.press wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźliby się Rafał Trzaskowski i Mateusz Morawiecki. Były premier zmierzyłby się tam kosztem marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Zacięta walka między Trzaskowskim a Morawieckim 

Pracownia Ipsos zadała respondentom pytanie: "Na jakiego kandydata zagłosował(a)by Pan/i w pierwszej turze wyborów prezydenckich, jeśli lista byłaby następująca?".

Najwięcej, bo 26 proc. ankietowanych wskazało Rafała Trzaskowskiego (KO). Tuż za nim uplasował się były premier Mateusz Morawiecki z wynikiem 25 proc. Trzeci jest marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Trzecia Droga) - chce na niego głosować 16 proc. badanych.


Konfederacja i Lewica znowu w tyle 

Na Krzysztofa Bosaka z Konfederacji głos oddałoby 10 proc. ankietowanych, na Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy - 4 proc., a na dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego 3 proc. 7 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, czy weźmie udział w wyborach, a 9 proc. jeszcze nie zdecydowało, na kogo odda swój głos. 1 proc. odmówiło odpowiedzi na pytania pracowni.

Sondaż Ipsos dla OKO.press i TOK FM zrealizowany został metodą mixed mode (CATI i CAWI) 22-26 lutego 2024 r. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków, N=1000.

Trzaskowski wystartuje w wyborach prezydenckich? 

Prezydent Rafał Trzaskowski jest wskazywany jako przyszły kandydat KO na urząd prezydenta. Wciąż nie jest jednak jasne, czy faktycznie weźmie on udział w tych wyborach. Włodarz Warszawy będzie bowiem wiosną ubiegać się o reelekcję na obecnie zajmowane stanowisko. Nie chce też jasno deklarować, czy skróci kadencję włodarza stolicy w celu wzięciu udziału w wyścigu o fotel prezydencki.

– Za półtora roku wszystko się może wydarzyć – powiedział Trzaskowski 11 lutego w rozmowie z telewizją TVN24. Nie chciał też odnosić się do plotek o rzekomym starcie premiera Donalda Tuska w tych wyborach.

MP

Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Mateusz Marek

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka