Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Przedsiębiorco, w tym roku PIT rozliczysz elektronicznie

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Zbliża się termin rozliczania podatków, Ministerstwo Finansów podsumowuje skuteczność narzędzi ułatwiających rozliczenie, które w tym roku po raz pierwszy będą dostępne również dla przedsiębiorców. Od momentu uruchomienia usługi Twój e-PIT, podatnicy zalogowali się do niej już ponad 11 milionów razy. W przypadku e-Urzędu Skarbowego liczba logowań przekroczyła 60 milionów w ciągu zaledwie 13 miesięcy.

Obie te usługi są efektem współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dzięki zaangażowaniu BGK, procesy związane z rozliczeniem podatków stają się coraz bardziej cyfrowe, co przekłada się na wygodę i oszczędność czasu dla podatników. W ten sposób BGK przyczynia się do popularyzacji cyfryzacji w administracji publicznej.

Cyfryzacja rozliczeń podatkowych

Twój e-PIT to usługa, która umożliwia podatnikom rozliczenie przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Dzięki niej podatnicy mogą w prosty i wygodny sposób rozliczyć PIT i szybko otrzymać zwrot podatku. W niedawnym komunikacie Ministerstwo Finansów poinformowało, że w systemie zarejestrowano już ponad 2 miliony rozliczeń za 2023 rok. 

W ubiegłym roku podatnicy złożyli 11,9 mln deklaracji za 2022 r. za pomocą usługi Twój e-PIT. W tym roku narzędzie zostało rozszerzone - po raz pierwszy mogą z niego skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. W efekcie obok formularzy PIT-37, PIT-38, Twój e-PIT umożliwi rozliczenie formularzy PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-36.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem Profilu Zaufanego, e-Dowodu, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można się zalogować danymi podatkowymi. Z kolei e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie wielu spraw online - bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu, 24/74. W ciągu pierwszego roku działania usługi, podatnicy złożyli za jej pośrednictwem już 85 tysięcy pism ogólnych


- informuje Ministerstwo Finansów.

Dlaczego warto rozliczać się cyfrowo?

System e-PIT to nie tylko łatwiejsze składanie rozliczeń podatkowych, ale też spore ułatwienie w formie płatności. Od tego roku podatnicy mogą opłacać należności w serwisie e-Urząd Skarbowy i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu płatności BLIK. Uruchomienie BLIK w e-US było możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Finansów z operatorem BLIK i Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka