Minister finansów Andrzej Domański. Fot. X/@Domanski_Andrz
Minister finansów Andrzej Domański. Fot. X/@Domanski_Andrz

Zapadła decyzja ws. zerowego VAT na żywność. Rząd wskazuje na niską inflację

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 311
Zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Jako powód podało utrzymujący się trend spadkowy inflacji.

Nie będzie zerowego VAT na żywność, bo inflacja spada 

"W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze" – czytamy w komunikacie MF.

Jak przypomniało ministerstwo, obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze, obowiązująca od 1 lutego 2022 r., została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 r. na poziomie 9,2 proc. w ujęciu rocznym.


Tymczasem według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc., spadło tempo wzrostu cen żywności, a dodatkowo w kolejnych miesiącach zarówno inflacja, jak i tempo wzrostu cen żywności utrzymają się w tendencji spadkowej - argumentuje MF.

Wyższa stawka VAT na żywność może mieć swoje konsekwencje 

Od 1 lutego 2022 r. w Polsce obowiązuje obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5 proc. stawką podatku. Stawką 0 proc. objęte są towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, tj. objęte przed 1 lutego 2022 r. stawką w wysokości 5 proc., a następnie w ramach tarczy antyinflacyjnej – od 1 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. stawką 0 proc. Zerowa stawka VAT obejmuje zatem podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż.

Prezes NBP Adam Glapiński podczas ostatniej swojej konferencji prasowej przestrzegał, że podniesienie stawki VAT na żywność może być jednym z czynników, który podniesie inflację w tym roku.

– Osiągniecie celu inflacyjnego obarczone jest wielką niepewnością i przekonaniem bliskim pewności, ze inflacja w drugiej połowie roku wzrośnie. Nie z powodu błędów NBP, ale z innych powodów: podatek VAT na żywność. To by oznaczało podwyższenie poziomu inflacji o 0,9 pkt proc. według nas – powiedział. 

MP

Minister finansów Andrzej Domański. Fot. X/@Domanski_Andrz

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj311 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka