fot. X
fot. X

Kamiński i Wąsik kontratakują. Pokazali dane o zastosowaniu Pegasusa przez CBA

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zwołali konferencję prasową. Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło używania w przeszłości Pegasusa. Skazani i ułaskawieni posłowie przekonywali, że rząd PO-PSL "posiadał podobne oprogramowanie" o nazwie Galileo.

Kamiński: "Toczy się kampania oszczerstw"

Na zwołanej konferencji prasowej PiS, dwaj skazani politycy przekonywali, że program szpiegowski Pegasus nie był wykorzystywany do śledzenia zwykłych Polaków. Dodali też, że czują się poszkodowanymi w obecnej nagonce.

- Chcemy pokazać, jaka jest prawda o sprawie, która bulwersuje opinię publiczną - oświadczył na początku Mariusz Kamiński.

- Od szeregu miesięcy, a nawet od lat, jesteśmy celem kampanii oszczerstw inspirowanej przez obecnie rządzących. W tej kampanii bierze udział osobiście premier Donald Tusk. To atak na służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, na funkcjonariuszy, ale ta kampania ma też swoje cele polityczne - oznajmił.

Były szef MSWiA ocenił, że "celem było wywołanie przeświadczenia w opinii publicznej, że mamy do czynienia z głęboką patologią, nielegalnym inwigilowaniem obywateli".

- Przeciętny Polak mógł odnieść wrażenie, że w każdym mieszkaniu czy domu zainstalowana jest kamera służb specjalnych i na bieżąco monitorowane jest jego życie prywatne, intymne. Tego typu insynuacje padały w przestrzeni publicznej - powiedział.

Podkreślił, że  "program Pegasus tak naprawdę jest programem informatycznym, który umożliwia deszyfrację zaszyfrowanych internetowych komunikatorów".

Transmisja z konferencji była transmitowana w sieci:


Wąsik: Tusk miał własnego Pegasusa

W pewnym momencie do głosu doszedł Maciej Wąsik. Polityk stwierdził, że "CBA w latach 2012-2015 dysponowało podobnym oprogramowaniem".

- To był "Pegasus Tuska". Wówczas szefem CBA był Paweł Wojtunik, koordynatorem służb specjalnych Jacek Cichocki, a premierem właśnie Donald Tusk - zaznaczył. Stwierdził, że oprogramowanie to zakupiono we włoskiej firmie "Hacking team".

Były poseł przekonywał, że system Galileo "dawał możliwość implementacji plików na urządzeniu końcowym".

Politycy PiS przekonywali też, że czują się w pełni rozliczeni z używania systemu Pegasus.Twierdzą oni, że oprogramowanie za każdym razem było używane zgodnie z prawem. Każdy mógł też zobaczyć, kiedy i w jakim celu był on używany.


Były wiceszef MSWiA zażartował z internauty

Pod wpisami dotyczącymi konferencji pojawiła się masa wpisów. Niekoniecznie przyjaznych politykom PiS. Dziennikarz Tomasz Szymborski zapytał "czemu taka konferencja odbyła się dopiero teraz?".

- Nie miałem garnituru w Przytułach - odpowiedział mu Wąsik. Przypomnijmy, że polityk został osadzony w placówce w Przytułach Starych i oczekiwał tam na ponowne ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę.


MB

Fot. Konferencja prasowa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Źródło: X

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj78 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka