Współpracownik Nawalnego zaatakowany młotkiem. Fot. PAP/Utrecht Robin/ABACA
Współpracownik Nawalnego zaatakowany młotkiem. Fot. PAP/Utrecht Robin/ABACA

Szczegóły napadu na człowieka Nawalnego. "To był polityczny terroryzm"

Redakcja Redakcja Terroryzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Atak na Leonida Wołkowa, wieloletniego współpracownika rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, do którego doszło we wtorek w Wilnie był profesjonalny i dobrze zaplanowany - oświadczył w czwartek szef litewskiego Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział przy okazji, że w jego kraju nikt nie boi się Władimira Putina.

Szef litewskiego Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego: - To pierwszy raz, kiedy taki incydent politycznej agresji, politycznego terroryzmu, wydarzył się na naszej ziemi - powiedział w czwartek Vilmantas Vitkauskas w wywiadzie dla radia LRT. Dodał, że ustalenie tożsamości sprawców ataku oraz ustalenie jego szczegółów nie będzie proste.


Zaplanowana operacja

- Jedno jest pewne, im dłużej trwa śledztwo, tym wyraźniej widać, że sama operacja była profesjonalna i dobrze zaplanowana - ocenił. Jak dodał, "ktokolwiek ją przeprowadził, był albo dobrze przygotowany, albo otrzymał bardzo dobre instrukcje".

- Ze wszystkich danych, które posiadamy, wygląda to na dobrze zaplanowaną i profesjonalną operację - podsumował szef litewskiego Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Głowa państwa Gitanas Nauseda powiedział, że atak na Wołkowa był wyraźnie zaplanowany i że w jego kraju nikt nie boi się prezydenta Rosji Władimira Putina. Pytany o tę wypowiedź rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odparł, że Putina nie należy się bać, ale go szanować i słuchać.


Współpracownik Nawalnego zaatakowany młotkiem

Leonid Wołkow, były szef sztabu zmarłego niedawno rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, został zaatakowany na początku tygodnia. Sprawca rozbił szybę w jego aucie, zaatakował gazem łzawiącym, a następnie młotkiem.

W środę Wołkow poinformował, że po nocy spędzonej w szpitalu wrócił już do domu. Ma złamaną ręką oraz inne obrażenia powstałe od uderzeń młotkiem. "To oczywiste kryminalne pozdrowienie od Putina, z Petersburga" - napisał.

Śmierć Aleksieja Nawalnego

16 lutego władze Rosji poinformowały o nagłej śmierci Nawalnego, najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina. Nawalny miał umrzeć w niewyjaśnionych okolicznościach w łagrze, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności.

Krytyk Kremla miał "poczuć się źle" i "stracił przytomność". Wezwano pogotowie i podjęto próbę reanimacji, jednak opozycjonista zmarł - podały służby. Jego prawnicy i rodzina utrzymują, że został zamordowany na rozkaz władz na Kremlu.

Na jego pogrzeb, który odbył się w Moskwie 1 marca, przyszły tysiące ludzi.

MD

Źródło zdjęcia: Współpracownik Nawalnego zaatakowany młotkiem. Fot. PAP/Utrecht Robin/ABACA

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka