na zdjęciu: Wrocław, bloki mieszkalne przy ulicy Świeradowskiej. fot. Aw58, CC BY-SA 4.0
na zdjęciu: Wrocław, bloki mieszkalne przy ulicy Świeradowskiej. fot. Aw58, CC BY-SA 4.0

Podatek w podatku. Po zmianie prawa naliczą ci dodatkową opłatę

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
W 2024 roku podwyżka stawek podatku od nieruchomości będzie najwyższa od lat. Większe opłaty to jednak nie wszystko. Ministerstwo Finansów właśnie zapowiedziało zmiany w podatku. Po nowelizacji zmieni się definicja budowli, a daniną mają zostać objęte również garaże. Resort przekazał również prawdopodobny termin, w którym regulacje zostaną opublikowane.

Podatek od nieruchomości i problematyczna definicja do zmiany

Problem definicji pojęcia "budowli" dla celów podatkowych od lat pozostaje nierozwiązany. Mimo wyroków Trybunału Konstytucyjnego, wskazujących na konieczność powstania takiej definicji, przepisów wciąż nie zmieniono.

W konsekwencji do sądów trafia coraz więcej spraw, w których przedsiębiorcy spierają się ze skarbówką o to, które obiekty powinny być uznawane za budowle. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie u ministra finansów Andrzeja Domańskiego, a w odpowiedzi na wezwanie RPO resort przekazał najnowsze informacje dotyczące planowanych zmian w kwestii podatku od nieruchomości i nowej definicji budowli.


Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany. Nowa definicja jasno określi stawki podatku

W Ministerstwie Finansów prowadzone są prace w celu zdefiniowania na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości pojęcia „budowla”. Ich celem jest wprowadzenie do ustawy autonomicznej definicji, która nie będzie odwoływała się do przepisów pozapodatkowych. Dzięki temu nie dochodziłoby do sytuacji nierównego traktowania podatników, a obecne przepisy na to pozwalały.

"Celem tych prac jest wprowadzenie do upol autonomicznej definicji, która nie będzie odwoływała się do przepisów pozapodatkowych. Rozważane jest określenie zamkniętego katalogu obiektów podlegających opodatkowaniu w nowym załączniku do ustawy. Zakłada się zachowanie fiskalnego status quo, wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów oraz możliwość uwzględnienia dotychczasowego dorobku orzeczniczego sądów administracyjnych dotyczącego stosowania obowiązujących przepisów" - tłumaczy Sławomir Neneman, wiceminister finansów.


Podatek od nieruchomości do zmiany. Opłaty także za garaż

Resort podjął też prace nad doprecyzowaniem zasad opodatkowania garaży. Ujednolicone prawo ma sprawić, że podatku nie będzie można uniknąć przez dziurę w przepisach lub wywalczyć niższą stawkę.

"W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych stawki podatku od nieruchomości od budynków są zróżnicowane w zależności od sposobu ich wykorzystania, np. na cele mieszkalne, na prowadzenie działalności gospodarczej, na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Nie przewiduje się natomiast odrębnych stawek dla budynków pełniących poszczególne funkcje: np. budynków gospodarczych. Nie przewiduje się również odrębnej stawki dla opodatkowania garaży. Wobec powyższego w obecnym stanie prawnym garaże podlegają opodatkowaniu różnymi stawkami podatku od nieruchomości w zależności od wystąpienia określonego stanu faktycznego i prawnego" - czytamy w odpowiedzi do RPO.

"Szczególna sytuacja w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości zaistniała w zakresie opodatkowania miejsc w garażach wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych. Dostrzegając tę niekonsekwencję, podjęto prace nad doprecyzowaniem zasad opodatkowania garaży, których celem jest ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych" - zapowiada wiceminister.

Resort zakłada, że nowe regulacje zostaną opracowane do końca listopada br., więc prawdopodobnie znowelizowane przepisy będą obowiązywać od 2025 roku.

na zdjęciu: Wrocław, bloki mieszkalne przy ulicy Świeradowskiej. fot. Aw58, CC BY-SA 4.0

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka