na zdjęciu: komisja wyborcza. fot. PAP/Valdemar Doveiko
na zdjęciu: komisja wyborcza. fot. PAP/Valdemar Doveiko

Najnowszy sondaż wyborczy. Jedna partia notuje spory zjazd

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Trzecia Droga złapała przedwyborczą zadyszkę, a jej notowania sondażowe spadają - wynika z drugiej prognozy wyniku wyborów samorządowych, przygotowanej dla Onetu przez analityka Daniela Persa. Niewesoło wygląda też sytuacja PiS.

Najnowszy sondaż. Trzecia Droga traci

Z przedostatniego badania dla Onetu wynikało, że Koalicja Obywatelska wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość i wyszła na prowadzenie z poparciem 30,1 proc. wobec 28,18 proc. dla konkurenta. Z nowego sondażu wynika, że KO utrzymuje prowadzenie i nieznacznie powiększa przewagę nad PiS z 1,92 pp. do 2,11 pp.

Trzecia Droga w najnowszej prognozie traci aż 2,9 pp. w stosunku do poprzedniej. Może obecnie liczyć na 16,11 proc. głosów.

Na kolejnych miejscach znajduje się: Lewica - 8,01 proc. (+1 pp.), Konfederacja - 7,36 proc. (+1,6 pp.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy - 3,69 proc. (-0,4 pp.). Prognozowana frekwencja to 59,4 proc. (-4,4 pp.).


Konfederacja z mandatami w samorządach

Z symulacji podziału mandatów wynika, że spadek poparcia dla Trzeciej Drogi przekłada się na utratę aż 21 miejsc w sejmikach, w porównaniu do pierwszej prognozy.

Te mandaty po części przechodzą na konto KO i Lewicy, które mogą liczyć łącznie na 13 miejsc więcej niż przed miesiącem, ale też PiS i Konfederacji. Partia Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka zyskała by aż 5 foteli w sejmikach wojewódzkich.


PiS walczy o władzę w dwóch sejmikach

Z najnowszej prognozy wynika, że PiS jest niemal pewne zwycięstwa w woj. podkarpackim. Równolegle powstaje jednak szansa, że PiS będzie w stanie utrzymać władzę w woj. lubelskim, podlaskim, a także w woj. małopolskim. Niewielkie wahania poparcia mogą wywrócić prognozowany układ.

Niewykluczone, że PiS do utrzymania władzy w 4 województwach będzie potrzebować pomocy Konfederacji, która będzie mogła zdobyć pojedyncze mandaty w tych regionach.

MB

Fot. Konwencja Trzeciej Drogi. Źródło: Pap/Łukasz Gągulski

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka