Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. PAP/Albert Zawada
Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. PAP/Albert Zawada

Wniosek na Glapińskiego gotowy. Trybunał Stanu czeka, liczba podpisów nie powala

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 96
Trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Aktualnie podpisało się pod nim 185 posłów. Wniosek ma zostać złożony we wtorek po godzinie 12.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Glapińskiego 

Szef sejmowej komisji finansów publicznych Janusz Cichoń (KO) poinformował PAP, że wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zostanie złożony w Sejmie we wtorek o godz. 12. Jak przekazał, do poniedziałku rano pod wnioskiem podpisało się 185 posłów.

Niższa od większości sejmowej liczba podpisów wynika z faktu, że ostatnie posiedzenie Sejmu zostało skrócone i posłowie rozjechali się do domów - wyjaśnił Cichoń. Nie wykluczył też, że podpisów przybędzie. Autorzy wniosku zwołają we wtorek w południe konferencję prasową.


Glapiński zaangażowany w działalność polityczną 

W ubiegły wtorek premier Donald Tusk zapowiedział wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Szef rządu powiedział wtedy, że wniosek jest gotowy i że zostanie złożony w najbliższych dniach. Złożenie takiego wniosku było jednym z elementów "100 konkretów na 100 dni" ogłoszonych przez KO przed wyborami parlamentarnymi. Większość rządząca zarzuca Glapińskiemu m.in. zaangażowanie w działalność polityczną przedostatnimi wyborami parlamentarnymi, a także wprowadzenie w błąd co do wyników finansowych banku centralnego za 2023 r.

We wstępnym wniosku o postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zarzuca się mu, że w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania dopuścił się naruszenia Konstytucji RP i ustaw. Wskazanych jest osiem zarzutów, m.in. pośredniego finansowania deficytu budżetowego przez skup obligacji Skarbu Państwa oraz gwarantowanych przez Skarb Państwa, interwencji na rynku walutowym bez należytego upoważnienia od zarządu NBP, obniżenia stóp procentowych przed wyborami parlamentarnymi, upolitycznienia banku centralnego czy wprowadzenia nagród kwartalnych dla siebie samego. 

Prezes NBP zapowiedział wysłanie listu do premiera z prośbą o rozmowę, by zażegnać kryzys, który jego zdaniem uderzy w polską gospodarką. 


Liczba wymaganych podpisów zebrana 

Wniosek w sprawie postawienia przed TS może złożyć w Sejmie prezydent lub co najmniej 115 posłów. Wniosek trafia do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Komisja ta przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS lub o umorzenie postępowania.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS m.in. Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Natomiast uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS m.in. premiera oraz członków rządu Sejm podejmuje większością 3/5 ustawowej liczby posłów (276). Trybunał Konstytucyjny uznał niedawno, że procedura pociągnięcia prezesa banku centralnego przed TS jest niezgodna z ustawą zasadniczą. 

MP

Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. PAP/Albert Zawada

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka