Donald Tusk mówi, co załatwił Maciek. Screen: X/Canva
Donald Tusk mówi, co załatwił Maciek. Screen: X/Canva

„Maciek załatwił”. Tusk ogłosił wielką zmianę dla uczniów

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Tym razem jako premier Donald Tusk mniej harata w "gałę". Szef rządzącej koalicji ociepla swój wizerunek innymi sposobami. W środę na X zwrócił się z przekazem do uczniów: „Maciek załatwił! Koniec obowiązkowych prac domowych”. Na filmie wideo premier Tusk i uczeń Maciek cieszą się ze wspólnego sukcesu.

Maciek z Włocławka na wiecu Tuska: "Łamane są prawa dziecka"

Wiele osób pamięta Maćka z Włocławka, który na jednym z przedwyborczych wieców w 2023 roku skarżył się Donaldowi Tuskowi, że „są łamane prawa dziecka”, „zadawanie tak dużo, żebyśmy nie mieli czasu na odpoczynek”. 

– Mam na imię Maciek i chodzę do szkoły na Zawiślu. I to jest problem ogólnie polskich szkół, że są łamane prawa dziecka. Na przykład prawo do odpoczynku, zadawanie na weekend, sprawdziany na poniedziałek i zadawanie tak dużo, żebyśmy nie mieli czasu na odpoczynek – mówił chłopiec.

Trzy tygodnie później brak prac domowych w podstawówkach stał się postulatem wyborczym Koalicji Obywatelskiej. Temat grzał mocno, bo Donald Tusk chętnie później do niego wracał.


Maciek jest obecnie ósmoklasistą. Brakiem prac domowych w podstawówkach sam nacieszy się tylko przez ponad dwa miesiące – informuje Onet.pl.

"Maciek załatwił". Dostał za to koszulkę z autografem Lewandowskiego

W środę Donald Tusk opublikował na X (dawniej Twitter) kolejny materiał z Maćkiem z Włocławka. „Słuchajcie, zaraz mam bardzo ważnego gościa. A wiecie dlaczego? Bo od przyszłego tygodnia zmieniają się zasady prac domowych. Pamiętacie Maćka?”.

Z filmu wynika, że „Maciek załatwił” brak obowiązkowych zadań domowych w szkołach podstawowych. Dostał za to koszulkę z podpisem Roberta Lewandowskiego.


Nie jest jasne, czy z materiału wideo z szefem polskiego rządu i Maćkiem z Włocławka ma wynikać, że każdy, kto nie będzie odrabiał lekcji, zrobi podobną karierę co Robert Lewandowski w polskiej i europejskiej piłce nożnej. Czy może będzie kopał co innego, za znacznie mniejsze pieniądze. 

A Wy jak sądzicie? Co lub kogo załatwił Maciek?


To już pewne. Od kwietnia koniec z zadaniami domowymi w podstawówkach

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek nowelizację rozporządzenia Ministra Edukacji dotyczącą prac domowych. Od kwietnia zgodnie z nowelizacją nauczyciel w klasach I–III szkoły podstawowej ma nie zadawać pisemnych prac domowych, z wyłączeniem ćwiczeń usprawniających motorykę małą, a także nie zadawać prac domowych praktyczno-technicznych. 

Z kolei w klasach IV–VIII szkoły podstawowej nauczyciel będzie mógł zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową, ale nie będzie ona obowiązkowa i nie będzie za nią wystawiana ocena. Po sprawdzeniu pracy domowej wykonanej przez ucznia nauczyciel ma przekazać mu informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy i jak powinien się dalej uczyć.


KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk mówi, co załatwił Maciek. Screen: X/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo