Andrzej Duda i Szymon Hołownia to najpopularniejsi w Polsce politycy. Fot. PAP / PAP/Marcin Obara / Canva
Andrzej Duda i Szymon Hołownia to najpopularniejsi w Polsce politycy. Fot. PAP / PAP/Marcin Obara / Canva

Sondaż zaufania do polityków. Jeden zanotował spadek z wysokiego konia

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Jeszcze przed miesiącem Szymon Hołownia cieszył się największym zaufaniem pytanych o zdanie przez CBOS Polek i Polaków. Ale jego notowania błyskawicznie spadły. O znacznej i stabilnej popularności może mówić antybohater mainstreamowych mediów – Andrzej Duda. Dla rządzących polityków jeszcze bardziej niepokojący może być inny sondaż CBOS.

Szymon Hołownia wciąż popularny. Ale jego notowania szybko spadają

Szymon Hołownia wciąż cieszy się dużą popularnością Polaków i Polek. Ale w tym momencie wiele wskazuje, że szczyt medialnej sławy i społecznego zaufania jest już za nim. Przynajmniej tak uważają osoby, który wzięły udział w marcowym sondażu CBOS.

Jeszcze przed miesiącem to Hołownia triumfował. Wówczas szef Trzeciej Drogi cieszył się zaufaniem 61 proc. badanych, jako jedyny polityk przekroczył próg 50 proc. Duda z wynikiem 44 proc. zajmował drugie miejsce.

Dane CBOS z najnowszego sondażu CBOS przytacza „Gazeta Wyborcza”. Okazuje się, że marszałek Sejmu w ciągu miesiąca stracił poparcie ponad 10 procent pytanych o zdanie Polaków. Z 61 spadł do 50 proc. Mocno wzrosła też nieufność wobec niego - z 26 do 34 proc. 

To największa strata wśród polityków, którzy liczą się w sondażach.


Znów zyskuje Andrzej Duda

Jak wygląda poparcie i nieufność wobec innych polityków? Znów zyskał Andrzej Duda. W sondażu CBOS Zaufanie do niego skoczyło z 44 do 50 proc., nieufność wobec prezydenta RP spadła z 45 do 39 proc.

Na trzecim miejscu w sondażu CBOS jest Rafał Trzaskowski. Ufa mu 46 proc., nie ufa 36 proc. ankietowanych. Zmiany od lutego w przypadku prezydenta Warszawy są minimalne.

Nie powodzi się też liderowi PSL, wicepremierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. Z drugiego miejsca w lutym spadł na czwarte w marcu. W lutym wobec szefa MON deklarowało 51 proc. ankietowanych, w marcu - 45 proc. Nieufność skoczyła z 23 do 27 procent.

A jak wyglądają notowania liderów dwóch największych, zwalczających się partii?

W rankingu zaufania CBOS piąte miejsce zajmuje premier Donald Tusk: 44 proc. zaufania i 43 proc. nieufności. Oznacza to spadek zaufania dla niego o 2 pkt proc.) I wzrost nieufności o 2 pkt proc.

Jarosław Kaczyński to z kolei polityk, któremu nie ufa aż 57 proc. ankietowanych przez CBOS.

Sondaż CBOS z 7 do 17 marca, reprezentatywna próba 1098 dorosłych Polaków, metoda mieszana (CAPI, CATI, CAWI).


Polacy coraz bardziej zaniepokojeni kierunkiem zmian w kraju

Rządzący politycy powinni się martwić innym sondażem CBOS. Został on opublikowany we wtorek. Wynika z niego, że w ostatnim miesiącu wzrosło niezadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju. W stosunku do lutego spadł optymizm jeśli chodzi o prognozy na najbliższy rok.

– Największe spadki dotyczą przewidywań odnoszących się do ogólnej sytuacji w kraju oraz sytuacji politycznej – dodano.

W ocenie CBOS do pogorszenia się nastrojów społecznych mogły przyczynić się takie wydarzenia ostatnich tygodni, jak protesty rolników czy spory w koalicji rządzącej w kwestii prawa aborcyjnego.

W stosunku do lutego ubyło zadowolonych z kierunku zmian dokonujących się w Polsce (z 38 proc. do 34 proc.), a przybyło niezadowolonych (z 40 proc. do 46 proc.). Jednocześnie o 2 punkty procentowe, do 20 proc., zmniejszył się odsetek badanych niemających sprecyzowanego zdania na ten temat.

Stosunkowo najlepiej bieżącą sytuację w kraju oceniają sympatycy Koalicji Obywatelskiej. Z kolei dosyć krytycznie rozwój sytuacji w kraju oceniają zwolennicy Konfederacji, a także Prawa i Sprawiedliwości.


Polacy coraz bardziej krytycznie oceniają sytuację polityczną i gospodarczą w kraju

Jednocześnie według badania CBOS w marcu zarejestrowano pogorszenie prognoz dotyczących sytuacji politycznej w najbliższym roku. O 8 punktów do 26 proc. zmniejszył się udział badanych uważających, że sytuacja się poprawi. Zwiększyły się odsetki sądzących, że pozostanie ona bez zmian (o 6 punktów, do 40 proc.) oraz obawiających się pogorszenia (o 2 punkty, do 25 proc.). Co jedenasty badany nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Z marcowego badania CBOS wynika, że wzrósł z 27 proc. do 29 proc. odsetek osób niezadowolonych z sytuacji gospodarczej w kraju. Nie zmieniły się odsetki zadowolonych z kondycji gospodarki (29 proc.) i uważających, że jest ona ani dobra, ani zła (38 proc.). Tylko 5 proc. Polaków nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono od 7 do 17 marca 2024 r. na próbie liczącej 1089 osób (w tym: 60,8 proc. metodą CAPI, 24,3 proc. – CATI i 14,9 proc. – CAWI) w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

KW

Źródło zdjęcia: Andrzej Duda i Szymon Hołownia to najpopularniejsi w Polsce politycy. Fot. PAP / PAP/Marcin Obara / Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka