Ewa Wrzosek, Anna Maria Żukowska. Fot. mat. prasowe; Canva
Ewa Wrzosek, Anna Maria Żukowska. Fot. mat. prasowe; Canva

Prokuratura sprawdza rolę Wrzosek w przejmowaniu TVP. Dostało się Żukowskiej

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Prokuratura Krajowa wydała komunikat po doniesieniach Wirtualnej Polski, dotyczących prok. Ewy Wrzosek. Okazuje się, że prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie: w jego ramach „badane są również fakty i okoliczność podniesione w powyższym materiale prasowym”. Złożone przez prok. Wrzosek wnioski do sądów dotyczące przejęcia TVP, powstały poza siedzibą prokuratury. Dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance, która obecnie obsługuje media publiczne.

Zaangażowana prokurator Wrzosek. Tak walczyła o TVP

W komunikacie Prokuratury Krajowej, dotyczącej opisanej w czwartek także przez Salon24.pl sprawy, czytamy:

„W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu red. Patryka Słowika pt. »Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media« informuję, iż Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo w sprawie wniesienia do kilkunastu sądów okręgowych na terenie kraju pism procesowych datowanych na 30 listopada 2023 roku, oznaczonych m.in. jako »wniosek prokuratora o zabezpieczenia roszczenia przed wszczęciem postępowania w sprawie«.

W ramach tego śledztwa badane są również fakty i okoliczność podniesione w powyższym materiale prasowym.

Celem śledztwa jest dokonanie prawdziwych ustaleń faktycznych i obiektywna prawnokarna ocena wszystkich czynów będących przedmiotem postępowania.

prok. Przemysław Nowak

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Karajowej” 

(pisownia oryginalna)


Dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance, która obecnie obsługuje media publiczne

Z artykuły Patryka Słowika w Wirtualnej Polsce wynika, że dokumenty prokurator Ewy Wrzosek dotyczące mediów publicznych mogły powstać jeszcze przed 30 grudnia w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance, której prawniczka Sylwia Gregorczyk-Abram jest jedną z założycielek Wolnych Sądów. Dokumenty mogły powstać wcześniej, niż oficjalnie w tej sprawie ruszył do działania Bartłomiej Sienkiewicz, wtedy jeszcze poseł Koalicji Obywatelskiej.


Opinia prok. Wrzosek ws. tekstu na jej temat

W czwartek prok. Wrzosek odpowiedziała na X:


Nie mniej interesująca jest wymiana zdań między Anną Marią Żukowską a prok. Wrzosek.

„Zanim ktoś jeszcze zapisze mnie do swojej partii, uprzedzę - nie jestem po żadnej »waszej stronie«. Z życzeniami, by pani poseł nie musiała przekonywać się o tym osobiście” - odpisała prok. Wrzosek na uwagę Anny Marii Żukowskiej, że "pani prokurator jest mocno zaangażowana po naszej stronie".


Czy mamy do czynienia z pogróżką pani prokurator wobec lewicowej posłanki?

KW

Źródło zdjęcia: Ewa Wrzosek, Anna Maria Żukowska. Fot. mat. prasowe; Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka