Ewa Wrzosek. Fot. PAP
Ewa Wrzosek. Fot. PAP

Zaangażowana prokurator Wrzosek. Tak walczyła o TVP

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Złożone przez prokurator Ewę Wrzosek wnioski do sądów, mające zablokować działania PiS ws. mediów publicznych, powstały poza siedzibą prokuratury – informuje w czwartek WP.pl. Dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance, która obecnie obsługuje media publiczne. Kancelaria nie odpowiedziała na pytania portalu, Ewa Wrzosek "nie pamięta" pewnych faktów.

W czwartkowy ranek prok. Wrzosek szybko wybiła w trendach na portalu X (dawniej Twitter). Wszystko za sprawą artykułu Patryka Słowika w Wirtualnej Polsce. Czego dotyczy sprawa?

Walka o media publiczne. Kulisy sprawy

Pod koniec listopada PiS zorientował się, że formacje, które przymierzają się do stworzenia koalicyjnego rządu, mogą przejąć media publiczne. Dlatego Rada Mediów Narodowych, na wniosek ministra kultury Piotra Glińskiego podjęła uchwałę o dokonaniu zmian w statutach jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.

30 listopada 2023 r. do prokuratury rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie trafiło pismo posła Bartłomieja Sienkiewicza, który wnioskuje o podjęcie czynności zmierzających do zabezpieczenia roszczeń o stwierdzenie nieważności/uchylenia uchwał dotyczących mediów publicznych (według informacji z jednej z prokuratur - pismo posła zostało wysłane 29 listopada, ale – co istotne - Ewa Wrzosek zapoznała się z nim 30 listopada).


Ewa Wrzosek działa błyskawicznie

Ewa Wrzosek błyskawicznie zaczęła działać. Najpierw przeprowadziła postępowanie sprawdzające. A następnie wysłała około 40 prokuratorskich wniosków o zabezpieczenie do sądów. Jednak szefowa mokotowskiej prokuratury Monika Laskowska interweniuje w sądach, wskazując, że prokurator Wrzosek wcale nie reprezentowała prokuratury.

Wirtualną Polskę zastanowiło tempo działania prokurator. 30 listopada 2023 r. dowiedziała się o sprawie i tego samego 30 listopada skierowała szereg wniosków do sądów. Zdaniem portalu Ewa Wrzosek 30 listopada 2023 r. dowiedziała się o sprawie z pisma posła Bartłomieja Sienkiewicza, napisała kilkunastostronicowy wniosek do jednego sądu, wysłała go w placówce pocztowej o godz. 12:44, po czym napisała kolejny wniosek, by wysłać go elektronicznie o godz. 17:01.

Ewa Wrzosek deklaruje, że takich wniosków złożyła około 40.


Rzecz w tym, że prokurator Wrzosek umieściła w przypisach namiary na teksty prasowe dotyczące próby zabetonowania mediów przez PiS. Daty dostępu do tekstów to "28.11.2023 r.".

Jeżeli wnioski zaczęły być przygotowywane 30 listopada 2023 r. (a tak twierdzi prokurator Wrzosek), powinna w nich widnieć właśnie ta data - prokurator, pracując nad wnioskiem, wchodziłaby przecież na cytowane w piśmie strony internetowe 30 listopada 2023 r., a nie 28 listopada.

Co ważniejsze, jeden z załączników to tekst z Onet.pl. Data wydruku - 29 listopada 2023 r., godz. 10:54. Na wydruku tekstu, który w Onecie opublikowano 28 listopada, jest zaś określona data publikacji: "wczoraj, 08:10".

Prokurator Wrzosek pytana przez WP o tę kwestię „nie pamiętała szczegółów dotyczących dat i godzin”.


Clifford Chance, Sylwia Gregorczyk-Abram, Wolne Sądy i Xerox AltaLink C8155

Kolejny trop:

Opinia Fundacji Wolne Sądy o betonowaniu mediów publicznych przez PiS została przed elektronicznym wysłaniem do sądu zeskanowana na urządzeniu Xerox AltaLink C8155. To drogi kombajn multimedialny, jego cena oscyluje wokół 20 tys. zł – podaje Patryk Słowik.

Wniosek prokurator Ewy Wrzosek do sądu rejestrowego w Kielcach w sprawie publicznego Radia Kielce również został zeskanowany na urządzeniu Xerox AltaLink C8155.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów w Warszawie nie jest oraz nie była w posiadaniu urządzenia Xerox AltaLink C8155.

Wirtualna Polska przypomina, że jedną z założycielek Wolnych Sądów jest Sylwia Gregorczyk-Abram, prawniczka w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance. Sylwia Gregorczyk-Abram i Ewa Wrzosek przyjaźnią się.

Siedziba kancelarii Clifford Chance znajduje się w Warszawie na rogu Lwowskiej i Koszykowej.

Placówka pocztowa, z której Ewa Wrzosek nadała wniosek do sądu, znajduje się niecałe 70 metrów od siedziby kancelarii.


Kancelaria Clifford Chance od grudnia 2023 r. obsługuje TVP S.A. (w likwidacji)

Kancelaria Clifford Chance od grudnia 2023 r. obsługuje Telewizję Polską S.A. (w likwidacji), Polskie Radio S.A. (w likwidacji) oraz Polską Agencję Prasową S.A. (w likwidacji).

PAP potwierdziła tę informację. TVP i Polskie Radio nie odpowiedziały WP, ale dziennikarz w Portalu Rejestrów Sądowych znalazł pełnomocnictwa wystawione przez obecne władze mediów publicznych dla prawników kancelarii.

WP.pl ściągnąła z Portalu Rejestrów Sądowych dokument z 17 stycznia 2024 r. Clifford Chance, reprezentując Telewizję Polską i w jej imieniu, złożyło wówczas skargę na orzeczenie referendarza sądowego. Portal sprawdził, na jakim urządzeniu zeskanowano dokument wysłany elektronicznie do sądu. To jeden z „bohaterów” tej historii: Xerox AltaLink C8155.

Czy dokumenty prokurator Wrzosek powstały jeszcze przed 30 grudnia w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance, której prawniczka jest jedną z założycielek Wolnych Sądów?


„Nasze pytania wzbudziły popłoch w prokuraturze. Zajmowały się nimi trzy jednostki prokuratury, żadna nie chciała odpowiedzieć”– konkluduje WP. Kancelaria Clifford Chance nie udzieliła odpowiedzi.

Prok. Ewa Wrzosek odpowiada Wirtualnej Polsce

Poniżej zamieszczamy fragment odpowiedzi, jakiej prok. Ewa Wrzosek udzieliła Wirtualnej Polsce:

"Projekty sporządzonych wniosków o zabezpieczenie skonsultowałam z innymi prokuratorami - mającymi większe doświadczenie w dziedzinie prawa spółek i gospodarczego.

Druk wniosków odbył się poza siedzibą Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, prokurator nie wykonuje bowiem swoich obowiązków służbowych wyłącznie w siedzibie jednostki, w której jest zatrudniony.

Wnioski o zabezpieczenie zostały nadane w placówce pocztowej, poza przyjętym systemem obiegu korespondencji służbowej, gdyż ich wysyłka w siedzibie prokuratury mokotowskiej zostałaby uniemożliwiona przez Prokurator Rejonową Warszawa Mokotów Monikę Laskowską. Umieszczenie ich w portalu sądowym nastąpiło po zalogowaniu z wykorzystaniem służbowego adresu email. Na ten adres kierowana była również zwrotna korespondencja sądowa.

W kwestiach bardziej szczegółowych odsyłam do rzecznika prasowego prokuratury krajowego lub rzecznika prasowego prokuratora generalnego, który końcowo przejął przedmiotową sprawę do prowadzenia. Z uwagi szczegółowość Pańskich pytań (daty, godziny) z uwagi na brak dostępu do tych materiałów nie potrafię na nie odpowiedzieć".

Ewa Wrzosek na X: Prokurator może

W czwartek prok. Wrzosek skomentował na X doniesienia Wirtualnej Polski o swojej roli przy przejmowaniu wpływów w TVP przez obecny rząd:


KW

Źródło zdjęcia: Ewa Wrzosek. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka