fot. X
fot. X

Polski generał usunięty w trybie natychmiastowym. Dowodził Eurokorpusem

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera. Został on odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu. Podjęto decyzję o jego natychmiastowym powrocie do kraju - poinformowało w środę MON.

Polski generał odwołany z Eurokorpusu. Komunikat MON

O postępowaniu SKW ws. generała Gromadzińskiego poinformował resort obrony w komunikacie opublikowanym w środę. "Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera" - czytamy.

"W związku z tym została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju" - poinformowało MON. Jak wskazano, decyzja zapadła na podstawie zapisów ustawy o obronie Ojczyzny, ws. możliwości zwolnienia żołnierza zawodowego w przypadku wszczęcia wobec niego kontrolnego postępowania sprawdzającego.

Jak poinformował resort obrony, w związku z odwołaniem gen. Gromadzińskiego z funkcji dowódcy Eurokorpusu dla zapewnienia ciągłości na stanowisko w trybie natychmiastowym wyznaczony zostanie inny oficer.

Przed objęciem funkcji dowódcy Eurokorpusu w czerwcu ub.r. gen. broni Jarosław Gromadziński był radcą-koordynatorem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wcześniej był pierwszym dowódcą formowanej od 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej. W ostatnich miesiącach służył też w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskich żołnierzy.


Nieznany powód odwołania oficera. Ekspert dostrzega drugie dno sprawy

Niespodziewane odwołanie Gromadzińskiego ze stanowiska wywołało zaniepokojenie analityków wojskowych. Zwłaszcza, że oficerem, który odpowiadał za bezpieczeństwo Unii Europejskiej zainteresował się kontrwywiad.

Analityk Jarosław Wolski sugeruje, że za odwołaniem Gromadzińskiego mogą stać względy stricte wojskowe. Mogło chodzić m.in. o fałszowanie ważnych raportów.

- Pogłoski mówią też o fałszowaniu raportów na temat gotowości bojowej 18 dywizji. Sugeruję powstrzymać się od szukania polityki w tle - tutaj sprawa jest chyba dużo gorsza bo czysto wojskowa dotycząca formowania 18DZ i tego co znalazło SKW - przekazał Wolski.

Czym jest Eurokorpus? Odpowiada za bezpieczeństwo UE

Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 r. także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja.W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych - mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa. Gen. Gromadziński był pierwszym Polakiem na stanowisku dowódcy tej struktury.

Eurokorpus współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa - decyzje dot. Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład państw. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.

MB

Fot. Generał Jarosław Gromadziński. Źródło: X/Eurocorps

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo