fot. council.gov.ru
fot. council.gov.ru

Rosyjskiemu senatorowi nie spodobały się słowa Tuska. "Polska może mieć kłopoty"

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 110
Wywiad, jakiego Donald Tusk udzielił dla europejskich gazet nie przeszedł bez echa w Rosji. Senator Aleksiej Puszkow napisał w serwisie Telegram, że zapowiedź polskiego premiera o wejściu Europy w "przedwojenną erę" powinna skłonić go do myślenia, że Polska może mieć kłopoty.

Rosyjski senator skrytykował słowa Tuska

W wywiadzie tym Tusk wzywa, by z groźbą wybuchu kolejnej wojny "mentalnie się oswoić" i się do niej szykować. "Żyjemy w najbardziej krytycznym momencie od czasów zakończenia drugiej wojny światowej. Następne dwa lata zadecydują o wszystkim" - mówi w wywiadzie szef polskiego rządu. Jak dodaje, nie ma powodu, żeby Europejczycy nie respektowali fundamentalnej zasady, i nie wydawali na obronność minimum 2 proc. PKB.


Rosyjski senator zaznaczył, że "epoki przedwojenne nie wróżą dobrze państwom granicznym położonym na styku walczących stron".

"Gdyby Tusk miał wystarczająco dużo inteligencji, poczucia narodowego i wyobraźni, prędzej zastanowiłby się, czym taka epoka, a zwłaszcza ewentualne przejście z epoki przedwojennej do ery militarnej jest najeżona niebezpieczeństwem dla samej Polski" - napisał Puszkow."Wygórowane ambicje polskich elit"

Senator wyraził również przekonanie, że ta wypowiedź polskiego premiera jest wyraźnym przykładem tego, jak bardzo pogorszyło się przywództwo polityczne w Europie. Senator wyjaśnił, że Tusk myśli ze "słodkim przerażeniem" o nadejściu tej epoki, zamiast myśleć o negatywnych konsekwencjach i sposobach ich uniknięcia.

"I dlaczego Polska tak chętnie wlatuje w epokę przedwojenną? W jakim wzniosłym celu? Nie ze względu na los Donbasu czy Charkowa.Chodzi o to, jak zawsze w historii Polski, o wygórowane ambicje polskich elit, które nigdy nie przyniosły Polsce nic dobrego" – dodał.


Z kolei deputowany Dumy Państwowej Aleksiej Gowyrin stwierdził, że wypowiedzi szefa polskiego rządu Donalda Tuska wskazują, że jest on "stale na krawędzi". Według niego, w wystąpieniach europejskiego polityka zawsze jest niepokój.

Wcześniej senator Aleksiej Puszkow na swoim kanale w serwisie Telegram wezwał prezydenta Francji Emmanuela Macrona i polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego do publicznego omówienia konsekwencji wysłania wojsk NATO na Ukrainę. "Radzę Macronowi i Sikorskiemu, aby publicznie przedyskutowali, dokąd te plany mogą doprowadzić Francję i Polskę. Przecież niczego nie można wykluczyć, n'est-ce pas?" – napisał szef rosyjskiej Komisji ds. Polityki Informacyjnej i Interakcji z Mediami.

ja

Na zdjęciu senator Aleksiej Puszkow, fot. council.gov.ru

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka