FOT. PAP/EPA
FOT. PAP/EPA

Od dziś kolejne państwa w strefie Schengen. Ale z ograniczeniami

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Bułgaria i Rumunia weszły 31 marca do strefy Schengen. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Co to oznacza w praktyce?

Dwa kraje w strefie Schengen. Ale tylko częściowo

Jak podaje agencja AFP, tylko częściowe wejście Rumunii i Bułgarii, członków Unii Europejskiej od 2007 roku, do strefy Schengen to efekt oporu ze strony Austrii, która obawia się napływu osób ubiegających się o azyl. W ocenie przewodniczącej Komisji Europejskiej przystąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy, nawet w ograniczonym zakresie, "to wielki sukces obu krajów".

- Historyczny moment dla strefy Schengen, największego obszaru swobodnego przepływu osób na świecie. Razem budujemy silniejszą i bardziej zjednoczoną Europę dla wszystkich naszych obywateli - oświadczyła Ursula von der Leyen.

Pierwsze państwa przystąpiły do niej w 1995 r., kiedy to na granicach wewnętrznych UE po raz pierwszy zniesiono kontrole graniczne.


Rumuni i Bułgarzy będą mogli podróżować bez paszportów do państw strefy Schengen

O decyzji poinformowała w grudniu hiszpańska prezydencja w Radzie UE. Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu kandydatur obu państw ich obywatele będą mogli podróżować samolotami oraz drogą morską bez paszportów do państw strefy Schengen, obejmującej 25 z 27 krajów Unii Europejskiej (oprócz Cypru i Irlandii). Do strefy należą też cztery stowarzyszone z UE państwa: Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein.

MD

Fot. Bułgaria w strefie Schengen. Źródło: PAP/EPA

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka