Minister edukacji Barbara Nowacka. Fot. PAP/	Tomasz Waszczuk
Minister edukacji Barbara Nowacka. Fot. PAP/ Tomasz Waszczuk

Rządzący triumfują: Koniec ze średniowieczem. A Polacy wiedzą swoje

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 238
Rząd i partia ogłaszają swój kolejny sukces - od 1 kwietnia zgodnie z nowymi przepisami w klasach I-III szkół podstawowych nie zadaje się prac domowych, a w wyższych klasach nie są one obowiązkowe. Ponad połowa badanych - 54,2 proc. nie popiera zakazu obowiązkowych prac domowych. Przeciwnego zdania jest niecałe 41 proc. Polaków - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.

"Koniec ze średniowiecznymi standardami szkoły Czarnka"

„Wybór jest prosty: koniec ze średniowiecznymi standardami szkoły Czarnka” - podano w Prima Aprilis, czyli 1 kwietnia na profilu Koalicji Obywatelskiej na X (dawniej Twitter).

Z grafiki wynika, że „średniowieczne” były obowiązkowe prace domowe i szersza podstawa programowa. Mniej lekcji równa się nowoczesna edukacja – wskazuje kolejna grafika KO.Większość Polaków nie chce likwidacji prac domowych

Okazuje się, że sprawa nie jest tak oczywista dla wielu Polaków. Podczas badania zapytano ankietowanych, czy są zwolennikami „proponowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zlikwidowania od kwietnia prac domowych”.

Większość ankietowanych - 54,2 proc. - odpowiedziała negatywnie. W tym 30,9 proc. zdecydowanie nie jest zwolennikiem decyzji MEN, a 23,3 proc. raczej nim nie jest.

Pozytywnie o zmianach wypowiedziało się 40,9 proc. badanych. 27 proc. zadeklarowało się jako zdecydowani zwolennicy likwidacji prac domowych, a 13,9 proc. wybrało odpowiedź „raczej tak”.

4,9 proc. Polaków wskazało odpowiedź „nie wiem, trudno powiedzieć”.


Młodzi kontra starzy

Jak zauważa „DGP”, zadeklarowanymi zwolennikami decyzji ministerstwa są najmłodsi ankietowani - ponad dwie trzecie badanych. „Z kolei na drugim biegunie są sześćdziesięciolatkowie, wśród których niemal 70 proc. jest przeciwnego zdania” - napisała gazeta.

Od 1 kwietnia zgodnie z nowymi przepisami w klasach I-III szkół podstawowych nie zadaje się prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. W klasach IV-VIII prace domowe nie są obowiązkowe, a zamiast oceny uczeń ma otrzymać informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy.

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl wykonany został 22-23 marca 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą CATI oraz CAW.

KW

Źródło zdjęcia: Minister edukacji Barbara Nowacka. Fot. PAP/ Tomasz Waszczuk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo