na zdjęciu: Premier Donald Tusk (C), minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (P) oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska (L) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu przed siedz
na zdjęciu: Premier Donald Tusk (C), minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (P) oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska (L) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu przed siedz

Rząd przyjął projekt programu 1500 plus. Nowy system wprowadzi trzy świadczenia

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic", tzw. babciowe. Zakłada on wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu".

Rząd przyjął protest programu "Aktywny rodzic", tzw. babciowe

O przyjęciu przez Radę Ministrów projektu w sprawie programu "Aktywny rodzic" poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. W programie uregulowane m.in. tzw. świadczenie babciowe, które było jedną z obietnic premiera Tuska zawartych w grudniowym exposé i jedną z zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej przed wyborami parlamentarnymi.

Regulacja przyjęta we wtorek przez rząd przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu".

"Jest babciowe! Już nie będzie trzeba wybierać między pracą a macierzyństwem. 1500 na każdego maluszka, jeśli rodzice będą aktywni zawodowo. Dziadkowe też możliwe, żeby nie było!" - napisał na X premier Donald Tusk.


Trzy różne świadczenia

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy", czyli tzw. babciowe będzie kierowane do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. W ustawie zdefiniowana zostanie aktywność zawodowa, której poziom lub rodzaj będzie uprawniał do otrzymywania świadczenia. Będzie ono przysługiwać w wysokości 1500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

Od rodziców będzie zależało, na co przeznaczą te pieniądze. Będą mogli np. sfinansować z nich opiekę sprawowaną przez babcię (w tym emerytkę) na podstawie umowy uaktywniającej (to jest umowy zawieranej z nianią).

Zamiast funkcjonującego obecnie dofinansowania w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wprowadzone zostanie świadczenie "aktywnie w żłobku". Będzie wynosiło 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Z kolei świadczenie "aktywnie w domu" będzie stanowiło wsparcie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, którzy nie będą uprawnieni lub z własnej woli nie zdecydują się na skorzystanie z dwóch wyżej opisanych świadczeń. Będzie to w szczególności dotyczyć sytuacji, gdy rodzice pozostaną nieaktywni zawodowo i nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki i nie będą mogli pobierać świadczenia "aktywnie w żłobku".


Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało na podobnych zasadach jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, z tą różnicą, że będzie można je uzyskać na każde, w tym na pierwsze i jedyne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało wyłącznie w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

Wprowadzenie świadczenia "aktywnie w domu" skutkuje koniecznością uchylenia dotychczas obowiązującej ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

na zdjęciu: Premier Donald Tusk (C), minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (P) oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska (L) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu przed siedzibą KPRM w Warszawie, 9 bm. Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic". (jm) PAP/Radek Pietruszka

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka