fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Poznaliśmy oficjalne wyniki w wyborach do sejmików. PKW podała dane

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 120
Po podliczeniu głosów z 31 456 obwodów do głosowania (100 proc.) oraz zaakceptowaniu protokołów Państwowa Komisja Wyborcza zaprezentowała wyniki wyborów do sejmików województw. To oficjalne dane.

Wybory do sejmików w skali kraju

W poniedziałek późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała na swojej stronie dane ze 100 proc. obwodów do głosowania w wyborach do sejmików województw.

Przedstawiają się one następująco:

Prawo i Sprawiedliwość - 34,27 proc.

Koalicja Obywatelska - 30,59 proc.

Trzecia Droga - 14,25 proc.

Konfederacja - 7,23 proc.

Lewica - 6,32 proc.

Socjolog polityki Marcin Palade policzył, jak będzie wyglądał podział mandatów sejmowych na podstawie wyników wyborów do sejmików.Tusk: W sejmikach – jedenaście do pięciu dla Koalicji

Wyniki nieznacznie różnią się od badania exit poll Ipsos dla trzech stacji telewizyjnych (TVP, TVN i Polsat). Według niego w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS zdobyło 33,7 proc., Koalicja Obywatelska 31,9 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc. Na dalszych miejscach znalazła się Konfederacja - 7,5 proc., Lewica uzyskała 6,8 proc., a Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy - 2,7 proc. głosów. Na inne, lokalne komitety wyborcze zagłosowało w wyborach do sejmików 3,9 proc. wyborców.

– W stu (tak, stu!) największych miastach Polski PiS przegrał pierwszą turę. W każdym z nich. Tylko w szesnastu weszli do drugiej tury. W sejmikach – jedenaście do pięciu dla Koalicji. Wiem, zawsze może być lepiej – napisał na Twitterze premier Donald Tusk, jeszcze zanim podano oficjalne wyniki wyborów.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka