Narodowy Marsz Życia w Warszawie. Bosak: Idee prolife łączą ponad granicami

Redakcja Redakcja Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 184
Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z Placu Zamkowego. Poprzedziła go msza św. w intencji ochrony życia w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i eucharystia w bazylice katedralnej pw. św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła.

Bosak: Idee prolife łączą ponad granicami państw i narodów

To manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją" - przekonują organizatorzy.


Uczestnicy marszu szli z Placu Zamkowego, idąc Traktem Królewskim w kierunku placu Trzech Krzyży, gdzie po godz. 14 zaplanowano koncert, a o 16 mszę w kościele pw. św. Aleksandra.

"Narodowy Marsz Życia ma także uczestników z zagranicy - na zdjęciu Paul z Kapsztadu z RPA, obecnie mieszkający w Poznaniu. Idee prolife łączą ponad granicami państw i narodów!" - komentował w trakcie trwania marszu wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, który brał udział w wydarzeniu. 


"Sprzeciw wobec ataków wymierzonych w rodzinę"

Marsz jest "wyrazem solidarności z poczętymi dziećmi zagrożonymi aborcją" i "sprzeciwem wobec ataków wymierzonych w małżeństwo i rodzinę". "Nie możemy stać z boku z założonymi rękami, gdy kwestionowane są nasze podstawowe prawa i wartości" – dodali organizatorzy. 

W tym roku uczestnicy marszu szli pod hasłem "Niech Żyje Polska!". Jest to nawiązanie do przypadającego 14 kwietnia Święta Chrztu Polski. "Chcemy zamanifestować swoją wierność oraz wdzięczność i odpowiedzialność za chrześcijańskie dziedzictwo Polski, jej teraźniejszość i przyszłość" - napisano. 

W piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojdak zachęcał, aby niedziela 14 kwietnia była dla katolików w Polsce "dniem modlitwy w obronie życia poczętego".

"Proszę, aby we wszystkich kościołach po mszy św., modlić się w tej intencji. Ufam, że starania milionów ludzi dobrej woli zaowocują jeszcze większą ochroną życia osób nienarodzonych" - napisał w apelu hierarcha.

Sejmowe projekty zmian w prawie aborcyjnym

Sejm zdecydował w piątek, że cztery projekty zmian w prawie aborcyjnym zostały skierowane do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej. Chodzi o dwa projekty Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi (PSL i Polski 2050).

W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty ustaw. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. Pod koniec stycznia br. do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.


MD

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo