LOT odwołuje ważne loty. „Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem”. Fot. PAP/Rafał Guz
LOT odwołuje ważne loty. „Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem”. Fot. PAP/Rafał Guz

LOT odwołuje ważne połączenia. „Bezpieczeństwo naszym priorytetem”

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
PLL LOT zdecydowały o odwołaniu wieczornego i porannego rejsu do Tel-Awiwu (LO 151/152, 153/154) - poinformował w niedzielę wieczorem w serwisie X rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.

PLL LOT zdecydowały o odwołaniu wieczornego i porannego rejsu do Tel-Awiwu

"Bezpieczeństwo Pasażerów, Załóg oraz operacji lotniczych jest naszym priorytetem. Dlatego PLL LOT zdecydowały o odwołaniu wieczornego i porannego rejsu do Tel-Awiwu (LO 151/152, 153/154). O decyzjach odnośnie jutrzejszego wieczornego rejsu, oraz wtorkowego rejsu do Bejrutu będziemy informować na bieżąco" - napisał na platformie X rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.


Lufthansa zawiesza loty do Ammanu, Bejrutu, Irbilu i Tel Awiwu

Także niemiecka grupa lotnicza Lufthansa poinformowała w niedzielę, że zawiesza loty do Ammanu, Bejrutu, Irbilu i Tel Awiwu przynajmniej do poniedziałku w związku z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie.

Grupa, w skład której wchodzi flagowy niemiecki przewoźnik, a także szwajcarskie i austriackie linie lotnicze, zapewniła również, że jej loty będą omijały przestrzeń powietrzną nad Izraelem, Jordanią i Irakiem w dającej się przewidzieć przyszłości, podano w oświadczeniu dla agencji Reutera.

Firma poinformowała już w piątek, że zawiesza loty do i z Teheranu do 18 kwietnia i nie będzie w tym czasie korzystać z irańskiej przestrzeni powietrznej.


"Polscy żołnierze i pracownicy na misji pokojowej w Libanie są bezpieczni"

Polscy żołnierze i pracownicy na misji pokojowej w Libanie są bezpieczni - zapewnił w niedzielę na X minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. „Cały czas obserwujemy i analizujemy sytuację” - dodał szef MON.

Iran wystrzelił w nocy w kierunku Izraela ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 proc. zostało zestrzelonych. Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari zapewnił, że „siły zbrojne pozostają w pełni gotowości i przygotowują opcje dalszych działań”. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, gdzie zginęło kilku irańskich oficerów. Iran oskarżył o to Izrael.

„Po nocnych atakach na Izrael nasi żołnierze i pracownicy na misji pokojowej w Libanie są bezpieczni. Zachowali w nocy i ciągle zachowują wszelkie procedury bezpieczeństwa. W razie konieczności przebywają w schronach, wstrzymano też wyjazdy patrolowe poza bazy. Cały czas obserwujemy i analizujemy sytuację” - napisał Kosiniak-Kamysz.


"The Sun": Piechota morska szykuje ewakuację Brytyjczyków z Izraela

Tymczasem brytyjska piechota morska przygotowuje się na przeprowadzenie dużej akcji ewakuacyjnej z Izraela na wypadek, gdyby doszło do dalszej eskalacji konfliktu między tym krajem a Iranem - podał w niedzielę dziennik „The Sun”.

Gazeta, porównując potencjalną operację do ewakuacji 338 tys. brytyjskich i alianckich żołnierzy z Dunkierki na przełomie maja i czerwca 1940 roku, ujawniła, że Szwadron Obserwacyjno-Rozpoznawczy Royal Marines zbadał wybrzeże Libanu pod kątem odpowiednich miejsc do przeprowadzenia akcji ratunkowej. Dodaje, że do ewakuacji zaangażowane mogą zostać okręty Royal Fleet Auxiliary, czyli flory pomocniczej brytyjskiej marynarki wojennej, które obecnie dostarczają pomoc humanitarną do Strefy Gazy.


Jak pisze „The Sun”, minister obrony Grant Shapps powiedział, że „jest gotowy” do udzielenia pomocy Brytyjczykom w regionie w razie konfliktu. Źródła gazety wyjaśniają jednak, że ewakuacja rozpocznie się dopiero, gdy ministerstwo spraw zagranicznych wezwie cywilów do korzystania z jakichkolwiek możliwych lotów komercyjnych w celu wyjazdu z Izraela i gdy wstrzymane zostaną ewentualne loty czarterowe zorganizowane przez brytyjski rząd.

Tymczasem brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zaktualizowało w niedzielę swoje ostrzeżenia w związku z podróżami do Izraela - odradza ono wszelkie podróże do obszarów Izraela w pobliżu granic ze Strefą Gazy lub Libanem oraz wszelkie podróże do pozostałej części kraju, z wyjątkiem tych niezbędnych.

„Zdajemy sobie sprawę, że jest to szybko zmieniająca się sytuacja, która stwarza znaczne ryzyko. Sytuacja może pogorszyć się szybko i bez ostrzeżenia. Może to zakłócić połączenia lotnicze i drogowe z krajem. Jeśli powód, dla którego pozostajesz w Izraelu i na okupowanych palestyńskich terytoriach nie jest niezbędny, powinieneś rozważyć wyjazd, jeśli jest to bezpieczne” - napisano.

KW

Źródło zdjęcia: LOT odwołuje ważne loty. „Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem”. Fot. PAP/Rafał Guz

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka