fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Duda jednak porozmawia z Trumpem. Wiadomo kiedy i gdzie odbędzie się spotkanie

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 110
Kandydat na prezydenta USA Donald Trump spotka się w środę w Nowym Jorku z prezydentem Polski Andrzejem Dudą - informuje agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródło. Spotkanie ma się odbyć w nowojorskiej Trump Tower.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

Jak zaznacza agencja AP, spotkanie odbywa się w momencie, gdy europejscy przywódcy przygotowują się na możliwość wygrania przez Trumpa listopadowych wyborów i powrotu do Białego Domu. Przywódcy krajów NATO są tym szczególnie zaniepokojeni, biorąc pod uwagę długą historię krytycznych komentarzy Trumpa na temat kluczowego zachodniego sojuszu, nawet po inwazji Rosji na Ukrainę.

Sam Duda powiedział dziennikarzom przed wylotem z Warszawy do Nowego Jorku we wtorek, że ma nadzieję spotkać się z Trumpem "towarzysko". - Nie ma dziś ważniejszego partnera dla Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach międzynarodowych niż Stany Zjednoczone i właśnie w takim kontekście należy postrzegać to spotkanie - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Czy tematem rozmów będzie pomoc dla Ukrainy?

AP przypomina, że Duda chciał zakładać w Polsce "Fort Trump", ale nigdy do tego nie doszło. Kiedy Duda był blisko reelekcji w 2020 r., to prezydent Trump gościł go w Białym Domu. Ale przypomina też, że prezydent Polski zachęcał Stany Zjednoczone do wysłania dodatkowych funduszy na Ukrainę w celu zwalczania rosyjskiej agresji. Trump opowiedział się przeciwko takiemu finansowaniu, ale pod koniec zeszłego tygodnia republikański kandydat na prezydenta powiedział, że może poprzeć dodatkowe finansowanie, jeśli będzie ono miało formę pożyczki.

Agencja pisze także, że inny członek NATO i kluczowy zwolennik wspierania Ukrainy, brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron, spotkał się z Trumpem w posiadłości byłego prezydenta na Florydzie na początku miesiąca przed wizytą z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

ja

Na zdjęciu Andrzej Duda, fot PAP/Paweł Supernak i Donald Trump, fot. PAP/EPA/ANGELA WEISS

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka