Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

Polak w służbie Rosji. Miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
Polskie służby zatrzymały mężczyznę, który zgłosił gotowość współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym. Paweł K. miał pomóc w zamachu na życie ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego. Podejrzany usłyszał już zarzuty – przekazała Prokuratura Krajowa.

Paweł K. chciał pomóc rosyjskim służbom w zamachu na Zełenskiego

Paweł K. jest obywatelem Polski. Mężczyzna miał zgłosić gotowość do działania na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej i nawiązywać kontakty z Rosjanami bezpośrednio zaangażowanymi w wojnę w Ukrainie.

Wiadomo, że w wyniku ścisłej współpracy polskiej Prokuratury Krajowej z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz z Prokuraturą Generalną Ukrainy i Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy w dniu 17 kwietnia 2024 r. doszło do zatrzymania na terytorium Polski obywatela RP Pawła K.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzut zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikowany z art. 130 § 3 kodeksu karnego. Czyn zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.


Do zadań Pawła K. należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji 

– Do zadań Pawła K. należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – poinformowała rzecznik Prokuratura Generalnego prok. Anna Adamiak.


Co grozi Pawłowi K. za chęć pomocy rosyjskim służbom

Pawła K. zatrzymano na terytorium Polski. O możliwym działaniu w Polsce potencjalnego rosyjskiego szpiega poinformowało nasze służby Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Ukraińcy dostarczyli także kluczowy dowód w tej sprawie.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzut zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikowany z art. 130 par. 3 kodeksu karnego - podała rzecznik Adamiak.

Śledztwo prowadzi je Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Krajowej, po stronie której sprawę prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury. 

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj79 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo