Amerykanie uciekają do Maroka, zamykają fabrykę na Pomorzu. 400 osób bez pracy

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 162
Likwidacja zakładu TE Connectivity Industrial Poland w Nowej Wsi Lęborskiej sprawiła, że blisko 400 osób straciło pracę. O tym, że amerykańska firma postanowiła przenieść produkcję do Maroka, poinformował „Dziennik Bałtycki”.

TE Connectivity Industrial produkuje złącza elektryczne, elektroniczne i systemy połączeń. To amerykański koncern z siedzibą w Szwajcarii i fabrykami na całym świecie. Jego zakład w Nowej Wsi Lęborskiej zatrudniał prawie 140 osób, kolejnych ok. 250 pracowało w firmie zewnętrznej, która wykonywała zlecenia dla TE Connectivity Industrial Poland. W Polsce spółka działała od kwietnia 2002 r. 


Duży zakład w Nowej Wsi Lęborskiej zlikwidowany

Zakład - jak podał „Dziennik Bałtycki” - funkcjonował w Nowej Wsi Lęborskiej najpierw jako ABB Entrelec, później już Te Connectivity Industrial Poland. Produkcję w Nowej Wsi Lęborskiej (pow. lęborski) wygasił z początkiem kwietnia. - To element strategii firmy, która przenosi mniejsze zakłady i konsoliduje je w większe fabryki - tłumaczył Kamil Szwół, dyrektor TE Connectivity w Nowej Wsi Lęborskiej. - Nasz zakład zostaje zamknięty i przeniesiony do Maroka, ale dotyczy to także zakładów z Niemiec, Francji i częściowo z Portugalii. Firma zewnętrzna straciła kontrakt z nami.

Dyrektor firmy zadeklarował, że TE Connectivity zapewniło pracownikom warunki zwolnień lepsze niż przewiduje kodeks pracy. - Odprawy były wyższe, ponad te wymagane kodeksem. Jako firma przeprowadziliśmy szeroką akcję wsparcia zwalnianych pracowników, zapewniliśmy m.in. wsparcie psychologiczne, pomoc w tworzeniu CV, wyszukiwaniu ofert pracy – zapewnił Szwół. 


Czołówka niechlubnego rankingu

Stopa bezrobocia w pow. lęborskim wynosi według ostatnich danych (na luty 2024 r.) 10, 9 proc. To oznacza, że powiat lęborski ma bezrobocie wyższe niż średnia dla całego województwa pomorskiego. 

Pod względem poziomu bezrobocia powiat lęborski zajmuje 313 miejsce na 380 powiatów w całym kraju.

TE Connectivity Industrial to druga firma na Pomorzu, która w tym roku zakończyła produkcję. W styczniu zamknięto fabrykę Scania w Słupsku. Pracę straciło 800 osób – cała załoga.  


Fot. TE Connectivity Industrial 

MD

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka