fot. PAP/EPA JIM LO SCALZO
fot. PAP/EPA JIM LO SCALZO

Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku. Poważne ostrzeżenie szefa CIA

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
- Jeśli USA nie przekażą Ukrainie broni, ten kraj może przegrać wojnę z Rosją jeszcze przed końcem 2024 roku - powiedział szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns. Dodał, że Władimir Putin "może znaleźć się w sytuacji, w której będzie w stanie dyktować warunki politycznego porozumienia".

Szef CIA ma złe wieści

- Myślę, że przy wsparciu, jakie przyniosłaby (amerykańska) pomoc wojskowa, zarówno pod względem praktycznym, jak i psychologicznym, Ukraińcy są w stanie utrzymać (swoje pozycje) w 2024 roku. Bez tej dodatkowej pomocy obraz (wojny) jest jednak o wiele bardziej tragiczny - alarmuje Burns podczas wystąpienia w Prezydenckim Centrum George'a Busha w Dallas w Teksasie. Wypowiedź szefa CIA przytoczyła stacja CNN.

W jego ocenie ryzyko, że Ukraina mogłaby przegrać wojnę bez amerykańskiego wsparcia, jest "bardzo realne". Szef agencji wywiadowczej nie sprecyzował, co ma dokładnie na myśli. 


Pomoc dla Ukrainy

- (Ukraińcy) zostali przytłoczeni (przez wroga na polu walki), lecz nie było to spowodowane brakiem odwagi czy determinacji z ich strony. Obawiam się, że bez dodatkowej pomocy (ze strony USA) zobaczymy w przyszłości więcej Awdijiwek (miasto w obwodzie donieckim, zajęte przez agresorów w lutym - red.) - przyznał Burns. 

Jest to prawdopodobnie najsilniejsze jak dotąd ostrzeżenie ze strony wysokiego rangą urzędnika administracji dotyczące wojny, które pojawiło się, gdy urzędnicy w Kijowie ostrzegają, że zbliżająca się rosyjska ofensywa latem – w której nastąpią ogromne fale wojsk atakujących Ukrainę – może przytłoczyć walczących żołnierzy Kijowa.

Prezydent USA Joe Biden poparł w środę pakiet projektów trzech ustaw o wsparciu Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku, przedstawiony przez Republikanów w Izbie Reprezentantów. Zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie procedowanie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze. Waszyngton miałby przeznaczyć na wsparcie Ukrainy 60,8 mld dolarów.

MD

Na zdjęciu William Burns, fot. PAP/EPA JIM LO SCALZO


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka