Donald Tusk i Adam Bodnar. Fot. Flickr/Kancelaria Premiera/CC BY-NC-ND 2.0 DEED
Donald Tusk i Adam Bodnar. Fot. Flickr/Kancelaria Premiera/CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Adam Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości. Politycy byłej władzy mają się czego bać

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni - powiedział w piątek minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar. Podkreślił, że na pewno będzie to dotyczyło więcej niż jednej osoby.

Bodnar: Będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Szef MS w TVP Info został zapytany, czy w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości będą wnioski o uchylenie immunitetu. „Będą” - potwierdził minister. Dopytywany kiedy, odparł, że kilka dni temu rozmawiał z prokuratorem krajowym Dariuszem Kornelukiem i że „to kwestia kilku tygodni, maksymalnie”.

Na pytanie, kogo będą dotyczyły wnioski o uchylenie immunitetu, czy byłego szefa MS Zbigniewa Ziobry - obecnie posła - czy jego byłych zastępców, Bodnar odparł, że wcześniej była komunikowana „liczba mnoga”. – Także na pewno to będzie więcej niż jedna osoba – zaznaczył.


Zespół śledczy o zbadania prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z FS

Pod koniec stycznia br. Prokurator Generalny Adam Bodnar utworzył zespół śledczy w Prokuraturze Krajowej do zbadania prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, powołanego do zapewnienia natychmiastowej i bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. 19 lutego wszczęte zostało śledztwie ws. prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości.

26 i 27 marca ABW zatrzymała w tej sprawie pięć osób, przeszukano też mieszkania i miejsca działalności 25 osób, m.in. dwa domy b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i pokój b. wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia w hotelu poselskim.

Zespół pięciu prokuratorów przed tą operacją zgromadził w sprawie 99 tomów akt zawierających m.in. dokumentację, wyniki audytu w MS i zeznania świadków.

Głównym celem Funduszu Sprawiedliwości jest pomoc ofiarom przestępstw

Głównym celem Funduszu Sprawiedliwości jest pomoc ofiarom przestępstw. Najwyższa Izba Kontroli we wrześniu 2021 r. po analizie funduszu oceniła, że środki były wydatkowane w sposób niegospodarny i niecelowy, co miało sprzyjać powstawaniu mechanizmów korupcjogennych. Nieprawidłowości miały dotyczyć ponad 280 mln zł.

NIK zarzuciła, że w praktyce zatracił on charakter funduszu celowego, dublował wydatki wielu organów państwowych, a ponad 60 proc. środków trafiało na zadania inne niż bezpośrednia pomoc pokrzywdzonym przestępstwami. Zarzuty NIK odpierał wtedy ówczesny wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jego zdaniem, raport był „szokującym dowodem”, ale nie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, tylko „braku elementarnej rzetelności NIK”.

KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk i Adam Bodnar. Fot. Flickr/Kancelaria Premiera/CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka