Turyści na szlaku w rejonie Kasprowego Wierchu. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Turyści na szlaku w rejonie Kasprowego Wierchu. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Zakopane to już za mało. Arabskich turystów zaciekawił inny region Polski

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Przed dekadami Zakopane i Kraków były tłumnie oblegane przez tak zwanych nowych Ruskich. Język rosyjski nie zaskakiwał bywalców Krupówek i Brackiej ani trochę. Dziś podobnie jest z gośćmi z bogatych arabskich krajów. Każdy lokal w Zakopanem oferuje nie tylko menu w języku arabskim. Goście z Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich czują się w Polsce coraz lepiej. Na tyle dobrze, że „migrują” turystycznie „spod samiućkich Tater” na polskie plaże nad Bałtykiem.

Goście z krajów arabskich polubili Zakopane

Goście z bogatych krajów arabskich nie są już zaskoczeniem dla naszych górali z Podhala. Ani dla ich polskich gości, którzy oswoili się już z tym, że na Gubałówce, w kolejce na Giewont albo w podróży do Morskiego Oka spotykają gości ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich lub Kataru. Muzułmańskim turystom najwyraźniej też jest dobrze w naszym kraju, bo po Zakopanego ruszyli odkrywać inne zakątki turystyczne Polski.


Turyści z krajów arabskich ruszają nad Bałtyk

W tym roku pojawiły się już pierwsze zapytania o noclegi w ośrodkach nad Bałtykiem – informuje portal Gazeta.pl.

Znacznym ułatwieniem w turystycznych podróżach do Polski, właśnie do Małopolski i na Podhale, z ich stolicami, Krakowem i Zakopanem, było uruchomienie połączeń lotniczych. Dzięki nim turyści z krajów arabskich mogli bezpośrednio z Dubaju przylecieć do Polski. Lokalni przedsiębiorcy już ostrzą sobie apetyty – liczą, że goście z ZEA czy Kataru znów zechcą zwiedzać nasz kraj i zostawią tutaj pieniądze.

Liczy się pierwszy efekt. Najwyraźniej był dobry, to arabscy turyści są w tym roku zainteresowani nie tylko dobrze już znanym Podhalem. Gazeta.pl informuje, że pojawiły się już pierwsze zapytania ofertowe ze strony mieszkańców Arabii Saudyjskiej dotyczące zachodniopomorskiego. Nie ma wątpliwości – nasi goście nie będą zwiedzać po-PGR-owskich wsi – ruszą nad polskie morze.


Z liniami lotniczymi Flydubai nad polski Bałtyk

O zainteresowaniu turystów z krajów arabskich odpoczynkiem nad Bałtykiem mówi Agnieszka Maszner-Paprocka, z zarządu Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP), dyrektorka regionalna Izby w woj. zachodniopomorskim i właścicielka hotelu w Dźwirzynie.

– Mamy też linie lotnicze Flydubai, które pozwalają dostać się nad polskie morze. Zakopane już zostało zdominowane, a teraz turystów zagranicznych kusi Bałtyk – podkreśla Agnieszka Maszner-Paprocka.

Dla polskich przedsiębiorców znad Bałtyku, żyjących z turystów, to bardzo dobra wiadomość. Goście z krajów arabskich z pewnością odnajdą się wśród turystów z Niemiec i Czech oraz Skandynawów. Warto wiedzieć, że sezon wakacyjny w 2023 r. został zdominowany właśnie przez gości ze Szwecji, Norwegów i Duńczyków.

KW

Źródło zdjęcia: Turyści na szlaku w rejonie Kasprowego Wierchu. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo