Hasztag w obronie CPK zbanowany. Portal Muska był bezwzględny

Redakcja Redakcja Centralny Port Komunikacyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Popularny hasztag #TakDlaCPK jest zbanowany na portalu X i nie można go użyć w serwisie. To cenzura czy wina algorytmu?

Spór o CPK

Centralny Port Komunikacyjny jest wstrzymywany kolejką audytów i deklaracjami o zmianie planów, dotyczących linii kolejowej, ale też budowy lotniska w Baranowie. Rządzący mówią o "gigantomanii", "przejadaniu" publicznych pieniędzy i chęci rozbudowy Okęcia, a także mniejszych portów - w Modlinie i Radomiu. Maciej Lasek zapewnia, że nie wygasza CPK, a jedynie urealnia projekt po poprzednikach. Nie wierzyli mu zwolennicy budowy inwestycji od prawa do lewa, którzy używali hasztagu #TakDlaCPK. W weekend portal X (dawniej: Twitter) zamknął możliwość dyskusji i śledzenia postów pod tym hasłem. Roman Giertych, poseł KO i mecenas, oskarżał nawet zwolenników budowy hubu lotniczego w sieci o publikowanie wpisów z Rosji. Centralny Port Komunikacyjny był sztandarową obietnicą PiS w poprzednich kampaniach wyborczych. 


Hasztag o CPK robił furorę 

- Obecnie widoczny jest tylko hasztag #TakDlaRozwoju. Hasztag #TakDlaCPK w okresie 30.04 do 03.05 był umieszczany średnio około 3.125 razy na minutę - informował kilka dni temu portal "Polityka w sieci". - Od początku 2024 hasztag #TakDlaCPK wygenerował zasięg na poziomie 215 MLN co oznacza że średnio 10 razy dotarł do użytkownika sieci - dodano w analizie. 

Na kanwie hasła powstało stowarzyszenie "Tak dla CPK", którego założycielem jest Maciej Wilk, ekspert rynku lotniczego. Był on również gościem Salonu24 dwa tygodnie temu, gdzie opowiadał o inwestycji CPK:

Algorytm, nie cenzura? 

Co w praktyce oznacza ban dla hasztagu #TakDlaCPK? - Nie możemy znaleźć hasztagów w wyszukiwarce, nie będzie się wyświetlał w feedzie. Po jakimś czasie – nikt nie wie jakim - jeżeli algorytm uzna, że to jednak naturalny ruch generowany przez użytkowników, to hasztag wraca - mówi portalowi wirtualnemedia.pl Michał Fedorowicz z "Polityki w Sieci".

- Algorytm działa automatycznie - jeśli wyłapie, że za wiele kont podłącza się pod jakiś hasztag, wprowadza korektę, sprawdzając jego autentyczność itp. To nie ma nic wspólnego z samym CPK. Jest to zwyczajna procedura platformy X - zapewnił analityk. 


Fot. Wizualizacja CPK

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj21 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka