Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Michał Meissner
Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Michał Meissner

Podsłuch przed spotkaniem rządu. Wiemy, co wykryły SOP i ABW

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 120
Służba Ochrony Państwa i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryły w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach urządzenia mogące służyć do podsłuchu. Jak informuje rzeczniczka wojewody śląskiego Alicja Waliszewska, był to element starego systemu nagłośnieniowego. – To było urządzenie, które służyło prawdopodobnie do komunikacji wewnętrznej urzędu – dodaje. Salon24.pl ustalił, że służby nadal sprawdzają aktywność urządzenia w chwili wykrycia.

SOP i ABW w akcji 

We wtorek rano rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował, że Służba Ochrony Państwa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryła i zdemontowała urządzenia mogące służyć do podsłuchu w sali w Katowicach, w której ma obradować Rada Ministrów.

Jacek Dobrzyński nie sprecyzował, o jakie urządzenie chodzi. Służby specjalne zaczęły więc sprawdzać, kto chciał nagrywać posiedzenie rządu z udziałem Donalda Tuska.

Element starego systemu nagłośnienia 

Jak ustalił Salon24, wykryte przez SOP i ABW elementy to stare urządzenie, które od jakiegoś czasu było zamontowane w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. 

Informacje te potwierdziła rzeczniczka wojewody śląskiego Alicja Waliszewska. – Znaleziony został element starego systemu nagłośnieniowego, który został kiedyś zainstalowany przez emerytowanego dziś pracownika. Nie mam informacji, kiedy to było, ale już na pewno jest to element, który już nie służy niczemu. Został po prostu znaleziony podczas rutynowej kontroli służb, które sprawdzały bezpieczeństwo – powiedziała PAP.

– To było urządzenie, które służyło prawdopodobnie do komunikacji wewnętrznej urzędu – dodała rzeczniczka wojewody.

Jak ustalił nasz dziennikarz Mariusz Kowalewski, służby cały czas sprawdzają, czy urządzenia były aktywne w chwili wykrycia. Potwierdził to dla Salonu24 rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. 

Wyjazdowe posiedzenie rządu 

Posiedzenie rządu zaplanowane na wtorek w Katowicach ma związek z rozpoczynającą się tego dnia 16. edycją Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Gośćmi specjalnymi otwarcia kongresu mają być premier Donald Tusk i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wiodącymi tematami dyskusji mają być transformacja i bezpieczeństwo.

Wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów ma rozpocząć się o godz. 12. w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Premier Donald Tusk i członkowie jego gabinetu do Katowic dotarli pociągiem. - Wyjazdowe posiedzenie rządu odbędzie się normalnie. Wyjaśnimy tę sprawę do końca - zadeklarował Tomasz Siemoniak w rozmowie z mediami. 

MP

Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Michał Meissner

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj120 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka